LPG ve Petrol İthalatında Azalma


Türkiye'nin ithal ettiği petrol adedi geçen yılın Haziran ayı ile kıyaslandığı zaman yaklaşık %7'lik bir düşüş

LPG ve Petrol İthalatında Azalma

Türkiye'nin ithal ettiği petrol adedi geçen yılın Haziran ayı ile kıyaslandığı zaman yaklaşık %7'lik bir düşüş yaşadı. 3 milyon 151 bin 387'lik bir rakama gerileyen petrol ithalatının yanı sıra LPG'de de azalma yaşandı. Geçen senenin Haziran ayı ile kıyaslandığında yaklaşık %19'luk bir düşüş yaşayan LPG ithalatı, 263 bin 790 tona kadar düşmüş oldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yayınlanan 2019 yılı Haziran ayı Petrol Piyasası Sektör Raporu'ndaki gelişmeler kamuoyu ile paylaşıldı. Türkiye'nin bu zamana kadar ki petrol ithalatında en büyük kalemi oluşturan ham petrol alımı %15.5'lik bir artış gösterdi. 2 milyon 116 bin 479 tonluk bir değerde alım yapılan ham petrol ithalatına oranla genel ithalat oranında ise düşüş yaşandı. Haziran ayı içerisinde ham petrol alımına ilişkin tutarlar raporda sunuldu. 898 bin 915 ton kadar ham petrol Irak ülkesinden alınırken, 145 bin 255 ton ham petrol ise Kazakistan ülkesinden ithal edildi.

Toplam İthalat Oranında Düşüş


Türkiye'nin ham petrol oranında geçen yılın Haziran ayına göre her ne kadar artış yaşanmış olsa da diğer petrol maddelerine bakıldığında düşüşe geçildiği görülüyor. Geçtiğimiz yılın Haziran ayı raporu ile kıyaslandığı zaman %37'lik bir düşüş yaşayan motorin ithalatı, 751 bin 48 tona kadar geriledi. Bu ithalatın büyük bir bölümünü denizcilik ve havacılık yakıtları oluşturuyordu. Havacılık alanında kullanılan yakıt türünün ihracatı ise geçen yıl ile kıyaslandığı zaman %17lik bir artış yakaladı. Denizcilik yakıtları ihracatı son dönemlerin en yüksek çıkışını yakalayarak %268.2'lik bir artış ile ülkenin önemli ekonomik getirilerinden bir tanesi haline geldi. Türkiye'nin genel toplam petrol ürünleri ihracatı tablosuna bakıldığında ise, %5'lik bir düşüş yaşandığı görülüyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yayınlanan Haziran ayı LPG raporunda da ithalat oranının azaldığı görülebilir. Geçen seneye oranla %19'luk bir düşüş yaşayan LPG ithalatı, 263 bin tona geriledi. İhracat oranında da %94'lük bir düşüş yaşandı ve 67 bin tonluk ihracat yapılabildi. 2019 Haziran ayı döneminde LPG'deki üretim %7 oranında artarak 92 bine çıktı.


Etiketler: LPG Petrol İthalat

Kategoriler

Etiketler:

abd acil nakit acil para akbank Akbank Konut Kredi Faizleri Akbank Konut Kredi Faizlerini Düşürdü Akbank Konut Kredisi akbank kredi akbank kredi başvurusu Akbank Kredi Başvurusu İnternetten Nasıl Yapılır? akbank kredi hesaplama Akbank Kredi İçin Faiz Oranları akbankkobi albarakaturk Altın Altın destekli ETF Altın Fiyatları banka kartı banka kredileri karşılaştırma Banka Kredisi bankacılık Bankalar Bayram Kredisi bireysel krediler Birikim Bitcoin Bitcoin Kaybı Bitcoin Kaybı Devam Ediyor borç kapama cep telefonu çin Denizbank Faiz Oranları denizbank iletişim Denizbank İnternet Bankacılığı Denizbank İnternet Sitesi denizbank kredi denizbank kredi başvurusu Denizbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? denizbank kredi hesaplama Denizbank Kredi Türleri Nelerdir? Denizbank Kredileri Denizbank Şubeleri Dolar Dolar TL Arasında Düşüş emekli en kolay kredi en uygun kredi erken kredi kapama erken kredi kapatma Esnafa en hızlı kredi Denizbank evlilik kredisi faturalı hat faturalı hatlara kredi faturalı hatlara nakit faturalı hatta nakit faturaya kredi faturaya nakit fazla başvuru forex garanti kira gerekli belgeler guvenlikira hızlı kredi ihtiyaç kredisi ingbank İthalat ithiyaç kredisi kira sigortası kiramguvende konut kredisi kredi kredi başvurusu Kredi çekmek Kredi danışmanlığı kredi denizi kredi erken kapama kredi erken kapama hesaplama kredi faiz hesaplama kredi faizi kredi faizi hesaplama kredi haberi kredi hesplama kredi kapama kredi kapama hesaplama kredi kapatma kredi kapatma hesaplama kredi kartı kredi masrafları kredi notu Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? Kredi Puanı Nedir? kredi sorunu kredim benim kuveytturk LPG mortgage n kolay kredi neden kredi çıkmıyor Petrol seçim araçları seçim çalışmaları seçim otobüsü sigorta sigortalı kira sms kredi sss taşıt kredisi Taşıt kredisi Denizbank tefeci Ticaret TL uygun kredi web kredi yapıkredi
Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!