Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? - Kredi Denizi


Kredi çekme oranları günden güne iyice çoğalmıştır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? - Kredi Denizi
Bu zamanlarda insanlar çoğu banka terimini öğrenmiş durumda ve bankalarla ilgili olan işlerini oldukça bilinçli bir şekilde, bilgi sahibi olarak gerçekleştirir duruma gelmiştir.
Özellikle kredi çekerken ya da limit yükseltimi gibi işleri gerçekleştirmeye çalışırken en çok karşısına çıkan ve belki de kredi çekmesine engel olan terim ise hiç şüphesiz ki “kredi notu”. Özellikle bankalar tarafından “kredi notunuz düşük” gerekçesiyle kredi talebi reddedilenlerin dikkat ile okuması gereken kredi notlarını yükseltme yöntemleri ile ilgili hazırladığımız bu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Fakat kredi notunu nasıl yükseltebileceğimiz ile kısmı anlatmadan önce, kredi notları neye göre verilir, nelere dikkat edilir ve neden düşer gibi oldukça önemli hususlardan bahsetmek çok daha uygun olacaktır.

- Kredi Notları Neye Göre Veriliyor?
Kredi notları belirlenirken genellikle birbirine benzeyen etkenler söz konusu olsa da, her bir bankanın kendine özgü bir puanlama sistemi bulunmakta. Dolayısıyla her bir bankada kredi notunuz farklı çıkabilmekte. Hatta tüm bankalarda kredi notunuz aynı çıksa bile, bu sonucu farklı bankaların farklı bir şekilde yorumlaması da mümkün olabilmekte. Bu sebepledir ki, bir bankaya göre kredi notunuz çok düşük yorumlanıp ve kredi talebiniz reddedilebiliyorken, bir diğer bankada hiçbir problem ile karşılaşmadan hemen kredinizi çekebiliyorsunuz. 

Hatta insanların en şaşırdığı durum ise, bir süre önce kredi notunuzu beğenmeyip size kredi vermeyi reddeden bir banka tamamen kendi talepleri değiştiği için bir süre sonra size kredi vermeyi kabul edebiliyor. Dolayısıyla kredi çekmeniz tamamen bankaların inisiyatifine kalmış durumda ve kredi notlarını değerlendirirken her bir bankanın ayrı bir değerlendirme kriteri bulunmakta ve bu da zaman zaman değişiklik gösterebilmekte. Yine de kredi notunuzun, kredi almak için başvuru yaptığınızda oldukça önemli bir etken olduğu göz ardı edilemez. 
Peki, kredi notu verilirken nelere dikkat ediliyor? Madde madde listelemek gerekirse:
1- KBB skoru: tüm bankaların müşterileri ile ilgili bilgileri birbirleri ile paylaştığı ortak havuz.
2- Aylık net gelir
3- Yaş
4- Meslek
5- Toplam iş deneyimi
6- En son işinde çalıştığı süre
7- Öğrenim durumu
8- Medeni hal
9- Şu an oturulan evin mülkiyet durumu
10- Sahibi olduğu taşıtlar
11- Sahibi olduğu kredi kartları
12- Çek ve senet kayıtları
13- Kanuni ve idari takip sorgusu
Madde madde yazılan, kredi notunu etkileyen bu etmenlere bakıldığında, “kredi notum neden düşük?” sorusunun cevabını bulmak da mümkün. Aylık net geliriniz düşük ise ve bunun çok üzerinde bir kredi miktarı talebi ile başvuruda bulunmuşsanız, talebinizin reddedilmesi çok doğal. Ya da ilk defa çalışacağınız bir banka, diğer bankalarla olan geçmişinizi KBB sisteminden inceleyerek kredinizi reddedebilir.

Aynı anda birçok bankaya yapılan kredi taleplerinin de kbb skorunuzu olumsuz yönde etkilediğini de aklınızdan çıkarmamanızda fayda var.
- Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?
Maalesef kredi notunuzu birden mucizevî bir şekilde yukarılara taşımanın bir yolu yok fakat şu hususlara dikkat ederseniz, zaman içerisinde kredi notunuz yükselecektir:
1- Borcunuzu azaltın
Borcunuzu yüzde 30 oranına düşürdüğünüzde, kredi notunuz otomatik olarak artmaktadır. Örnek vermek gerekirse, 10 bin liralık bir borcunuz olduğunuzda, bunun 7 bin lirasını ödeyip 3 bin lira borç bırakmalısınız.
2- Yeni bir kredi kartı isteyin
Oldukça şaşırtıcı fakat yeni bir kredi kartı talep etmek kredi notunu otomatikman yükseltiyor.
3- Diğer kredi borçları
Şu an üzerinizde bulunan diğer kredi borçlarını zamanında ve düzenli olarak ödemenin, kredi notunu yüzde 15 etkilediğini aklınızdan çıkarmayın.
4- Kredi kartlarınızı kapattırmayın
Çoğu müşteri borçlarını bitirdiği kredi kartlarını hemen iptal ettirme yoluna gitmekte fakat bu durum kredi notunuzu olumsuz etkilemekte. Kullanmasanız bile kredi kartınızı açık bırakmanızda fayda var.
5- Ailenizdeki bireyler için ek kart alın
Eşiniz, dostunuz için talep ettiğiniz her bir ek kartın kredi notunuza olumlu yansıması olacaktır.
6- Kredi raporlarınızı takip edin
Bankalardan takip edebileceğiniz bu raporlarla hatalarınızı görebilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz.


Etiketler: kredi ihtiyaç kredisi

Yorumlar

Kategoriler

Etiketler:

abd acil nakit acil para akbank Akbank Konut Kredi Faizleri Akbank Konut Kredi Faizlerini Düşürdü Akbank Konut Kredisi akbank kredi akbank kredi başvurusu Akbank Kredi Başvurusu İnternetten Nasıl Yapılır? akbank kredi hesaplama Akbank Kredi İçin Faiz Oranları akbankkobi albarakaturk Altın Altın destekli ETF Altın Fiyatları banka kartı banka kredileri karşılaştırma Banka Kredisi bankacılık Bankalar Bayram Kredisi bireysel krediler Birikim Bitcoin Bitcoin Kaybı Bitcoin Kaybı Devam Ediyor borç kapama cep telefonu çin Denizbank Faiz Oranları denizbank iletişim Denizbank İnternet Bankacılığı Denizbank İnternet Sitesi denizbank kredi denizbank kredi başvurusu Denizbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? denizbank kredi hesaplama Denizbank Kredi Türleri Nelerdir? Denizbank Kredileri Denizbank Şubeleri Dolar Dolar TL Arasında Düşüş emekli en kolay kredi en uygun kredi erken kredi kapama erken kredi kapatma Esnafa en hızlı kredi Denizbank evlilik kredisi faturalı hat faturalı hatlara kredi faturalı hatlara nakit faturalı hatta nakit faturaya kredi faturaya nakit fazla başvuru forex garanti kira gerekli belgeler guvenlikira hızlı kredi ihtiyaç kredisi ingbank İthalat ithiyaç kredisi kira sigortası kiramguvende konut kredisi kredi kredi başvurusu Kredi çekmek Kredi danışmanlığı kredi denizi kredi erken kapama kredi erken kapama hesaplama kredi faiz hesaplama kredi faizi kredi faizi hesaplama kredi haberi kredi hesplama kredi kapama kredi kapama hesaplama kredi kapatma kredi kapatma hesaplama kredi kartı kredi masrafları kredi notu Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? Kredi Puanı Nedir? kredi sorunu kredim benim kuveytturk LPG mortgage n kolay kredi neden kredi çıkmıyor Petrol seçim araçları seçim çalışmaları seçim otobüsü sigorta sigortalı kira sms kredi sss taşıt kredisi Taşıt kredisi Denizbank tefeci Ticaret TL uygun kredi web kredi yapıkredi
Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!