Kredi Kartı Borcu Nasıl Taksitlendirilir?


Kredi kartı kullanım oranı oldukça yüksek olan Türkiye’de,

çoğu vatandaşın kredi kartı taksitlerini ödemekte zorluk çektiği bir dönemi mutlaka olabiliyor. Bir süre boyunca kredi kartı aylık borcunun yalnızca asgari tutarı kadar ödeme yapıldıktan sonra, birkaç ay sonra kaçınılmaz olarak asgari borç da oldukça büyüyerek içinden çıkılmaz bir hale dönebiliyor. İşte tam da bu noktada ne yapılması gerektiğini çok iyi bilmek gerekiyor.

Kredi kartı aylık ödeme tutarını ödemekte zorluk çekmeye başlayanların, bankacılık dilinde “yapılandırma” da denilen kredi kartı borcunu taksitlendirme yoluna başvurmaları, yapılabilecek en mantıklı hareket. Benzer bir durumda iseniz ve tam olarak neler yapılması gerektiğini bilmiyorsanız, sizin için hazırladığımız yazımızın ayrıntılarına bir göz atın.

-          Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu ödememeniz durumunda, son ödeme tarihinden on beş gün sonra öncelikle kartınız kullanıma kapatılır ve içinde kullanılabilir bakiye miktarınız bulunsa bile kartınızı hiçbir şekilde, hiçbir yerde kullanamaz duruma gelirsiniz. 3 ay (90 gün) boyunca hala borcunuzu ödemediyseniz de kredi kartınız icrai takibe düşer ve borcunuz avukatlara devredilir.

-          Kredi Kartı Borcumu Ne Zaman Yapılandırabilirim?

Yukarıda bahsedilen yasal problemler yaşamamak için, borcunuzun tutarı hiç önemli olmaksızın, istediğiniz zaman kendi bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak ya da bireysel olarak banka şubenize başvurarak borcunuzu yapılandırma yoluna gidebilirsiniz.

Bu noktada şunu bilmekte fayda var, bazı bankalar o ay gelen kredi kartı ekstrenizin son ödeme tarihini en az bir gün geçtikten sonra yapılandırma başvurusu alabileceğini söylüyor. Net bilgi alabilmek ve mağdur olmamak için müşteri temsilcinizden bilgi almayı unutmayın.

-          Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Kredi kartı borcunuzu taksitlendirmek işi bir telefonla bile halledilebilecek kadar kolay ve kısa süren bir işlem. Bankanızın müşteri hizmetleri hattını arayıp menüden kredi kartı seçeneğini seçerek ilgili menüye aktarıldıktan sonra, tek yapmanız gereken kredi kartı borcunuzu ödemekte sıkıntı yaşadığınızı ve yapılandırma yaptırmak istediğinizi müşteri temsilcinize iletmek.

-          Kredi Kartı Borcumu Yapılandırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kredi kartınızı yapılandırırken, müşteri temsilcinizle birlikte belirleyeceğiniz tutarın, sizin her ay belirlenen tarihte kesinlikle ödemeniz gereken net tutar olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Yani, normal kredi kartı borcunuzu öderken yaptığınız gibi asgari ödeme gibi bir şansınız bulunmamaktadır. Bu sebeple bankanızı aradığınızda müşteri temsilcinizin size sunacağı taksit ve faiz seçeneklerini çok iyi dinlemeli, mümkünse hepsini not ederek en doğru kararı verdikten sonra yeniden aramanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, kredi kartı borcunuzu taksitlendirdiğinizde maalesef daha kolay kredi çekmenizi sağlayan kredi notunuzda bir düşüş görünecektir. Fakat yapılandırma borçlarınızı gününde ve eksiksi ödediğinizde kredi notunuz yeniden yükselmeye başlayacaktır.

Bir diğer bilmeniz gereken konu ise, bankaların yapılandırma işlemi gerçekleştirirken borcunuzun tutarı ve tercih ettiğiniz taksit miktarına göre belli oranda faiz almaktadır. Bu sebeple daha az faiz ödemek istiyorsanız, kendi bütçe durumunuzu da hesaba katarak, borcunuzu mümkün olan en az ay sayısında bitirmeye çalışmalı ve müşteri temsilcinizin size sunduğu taksit sayısı, taksit tutarı ve faiz oranı seçeneklerinden size en uygun olanını seçmelisiniz.

-          Herkes Kredi Kartı Borcunu Yapılandırabilir Mi?

Çoğu insan yapılandırma işlemini bir nevi ihtiyaç kredisi çekmek gibi gördüğü için, yapılandırma talebine bankadan red geleceğini sanmaktadır. Oysaki zannedilenin aksine, bankalar kredi kartı borcu taksitlendirme olayına gayet sıcak bakmaktadır.

Bu şekilde bankalar hem yukarıda bahsedildiği gibi, aldıkları belli miktardaki faizden kar elde etmekte, hem de müşterisini mağdur durumda bırakmayarak ve onları kaybetmeyerek müşterilerinin devamlılığını sağlamaktadır.

 


Etiketler: kredi haberi

Yorumlar

Kategoriler

Etiketler:

abd acil nakit acil para akbank Akbank Konut Kredi Faizleri Akbank Konut Kredi Faizlerini Düşürdü Akbank Konut Kredisi akbank kredi akbank kredi başvurusu Akbank Kredi Başvurusu İnternetten Nasıl Yapılır? akbank kredi hesaplama Akbank Kredi İçin Faiz Oranları akbankkobi albarakaturk Altın Altın destekli ETF Altın Fiyatları banka kartı banka kredileri karşılaştırma Banka Kredisi bankacılık Bankalar Bayram Kredisi bireysel krediler Birikim Bitcoin Bitcoin Kaybı Bitcoin Kaybı Devam Ediyor borç kapama cep telefonu çin Denizbank Faiz Oranları denizbank iletişim Denizbank İnternet Bankacılığı Denizbank İnternet Sitesi denizbank kredi denizbank kredi başvurusu Denizbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? denizbank kredi hesaplama Denizbank Kredi Türleri Nelerdir? Denizbank Kredileri Denizbank Şubeleri Dolar Dolar TL Arasında Düşüş emekli en kolay kredi en uygun kredi erken kredi kapama erken kredi kapatma Esnafa en hızlı kredi Denizbank evlilik kredisi faturalı hat faturalı hatlara kredi faturalı hatlara nakit faturalı hatta nakit faturaya kredi faturaya nakit fazla başvuru forex garanti kira gerekli belgeler guvenlikira hızlı kredi ihtiyaç kredisi ingbank İthalat ithiyaç kredisi kira sigortası kiramguvende konut kredisi kredi kredi başvurusu Kredi çekmek Kredi danışmanlığı kredi denizi kredi erken kapama kredi erken kapama hesaplama kredi faiz hesaplama kredi faizi kredi faizi hesaplama kredi haberi kredi hesplama kredi kapama kredi kapama hesaplama kredi kapatma kredi kapatma hesaplama kredi kartı kredi masrafları kredi notu Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? Kredi Puanı Nedir? kredi sorunu kredim benim kuveytturk LPG mortgage n kolay kredi neden kredi çıkmıyor Petrol seçim araçları seçim çalışmaları seçim otobüsü sigorta sigortalı kira sms kredi sss taşıt kredisi Taşıt kredisi Denizbank tefeci Ticaret TL uygun kredi web kredi yapıkredi
Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!