Kredi Borcu Kişinin Ölümüyle Birlikte Sıfırlanır Mı?


Kredi alırken her banka alan kişiyi çeşitli şartlar altında sigortaya tabi tutar.

Bu sigortalar genellikle sigorta kullanan kişinin borcunu ödeyememesi durumunda onun borcunu teminat altına almak için yapılır. Kişi eğer vefat eder ve vefat durumu sigorta kapsamında ise borcunu ödeyemez ve Bu borcu hiçbir şekilde yakın akrabalarına yansımaz. Kredinin tüm tutarı sigorta şirketi tarafından bankaya ödenir.

Fakat Burada önemli bir nokta atlanmamalıdır. Eğer hastalığınızı biliyor ve kredi kullanmadan önce bankanıza Bunu belirtmeden krediyi çekiyorsanız Bu durumda bankanız sizi sigorta kapsamında olmadığını belirleyerek size dava açma hakkına sahip olurlar. Bu nedenle eğer ölümcül bir durumla sizi karşı karşıya bırakabilecek bir sağlık sorununuz var ise kredi anlaşmasını imzalamadan önce Bunu bankanıza belirtmeniz gerekmektedir. Bu sayede kredi alacağınız zaman size uygulanan sigorta da Bu kapsama alınır ve size bir şey olması durumunda ödeyeceğiniz miktarın tamamı sigorta şirketi tarafından karşılanır. Örneğin kanser hastasıysanız ve Bu bilgiyi bilerek veya bilmeyerek kredi kullandığınız kuruluştan saklarsanız vefat ettiğiniz takdirde borcunuzu vasileriniz ödemekle mükellef olurlar. Bu nedenle eğer hastalığınızdan haberdarsanız Bunu bankanızda kredi kullanırken vurgulamalısınız.

Bunun dışında beklenmeyen herhangi bir durumda vefat ederseniz sigorta şirketiniz geride kalan kredi tutarınızı karşılar. Örneğin beklenmedik bir şekilde kredinizi ödediğiniz süre içerisinde bir hastalığa yakalandınız ve Bu nedenle vefat ettiniz. Bu durumda kredi tutarınız sigorta şirketi tarafından ödenir. Kredinizi kullanırken satın aldığınız hayat sigortası kapsamını detaylı bir şekilde inceleyerek hangi hastalıkları ve durumları kapsadığından özellikle emin olmanız yararınıza olacaktır.

Kredi çekerken size yapılan sigorta genellikle paranın tamamını kapsar. Kredinin yarısı ödenmiş olsa ve krediyi kullanan ve Bu borcu ödemekle mükellef kişi vefat etmiş olursa, onun varisleri ödenmiş kısmı bankadan talep edilebilir.

Burada en önemli nokta kişiyi hayat sigortası yapılmasıdır. Kredi çekerken yasal bir zorunluluk olan hayat sigortası olmadığı dönemlerde kişinin çektiği kredi borcu yasal olarak kefili veya 1. dereceden akrabalarından tahsil ediliyordu. Bu durum akrabalarına ve kredi kefiline zorluklar çıkardığından dolayı hayat sigortası zorunlu hale geldi. Böylece sigorta şirketleri bir nevi kredi kullanıcısının kefili haline gelmiş oldu. Yasal yaş olan 59 yaşına kadar belirli bir geliri olduğunu kanıtlayabilen herkes istediği bankadan kredi kullanabilme özgürlüğüne sahiptir.

Kredi kullanmadan önce yine de dikkat etmeniz gereken birkaç unsur vardır. Bunlardan ilki çektiğiniz krediyi ödeyebileceğinizden emin olmanız gerekmesidir. Eğer bir krediyi ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız kesinlikle kredi çekmeyi düşünmemelisiniz. Kredinizi ödeyemediğiniz takdirde icraya varan yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun dışında kredi yaptırırken imzaladığınız belgeleri okuduğunuzdan ve anladığınızdan emin olun. Sizden kredi kullanım işlemi esnasından birçok belgeye imza atmanız istenecektir. Yasal olarak emin olmadığınız bir belgeyi imzalamanız durumda beklemediğiniz yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Sigorta poliçenizi de detaylı bir şekilde inceleyerek imzalamanız sizin yararınıza olacaktır. Beklenmedik bir şekilde vefat etmeniz durumunda borcunuzun geri kalanının ailenizin büyük bir sıkıntısı haline gelmesini istemiyorsanız size sunulan sigorta poliçesini dikkatli bir şekilde inceleyin, gerekiyorsa maddeler eklenmesini talep edin.

 

 


Etiketler: Kredi danışmanlığı

Kategoriler

Etiketler:

abd acil nakit acil para akbank Akbank Konut Kredi Faizleri Akbank Konut Kredi Faizlerini Düşürdü Akbank Konut Kredisi akbank kredi akbank kredi başvurusu Akbank Kredi Başvurusu İnternetten Nasıl Yapılır? akbank kredi hesaplama Akbank Kredi İçin Faiz Oranları akbankkobi albarakaturk Altın Altın destekli ETF Altın Fiyatları banka kartı banka kredileri karşılaştırma Banka Kredisi bankacılık Bankalar Bayram Kredisi bireysel krediler Birikim Bitcoin Bitcoin Kaybı Bitcoin Kaybı Devam Ediyor borç kapama cep telefonu çin Denizbank Faiz Oranları denizbank iletişim Denizbank İnternet Bankacılığı Denizbank İnternet Sitesi denizbank kredi denizbank kredi başvurusu Denizbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? denizbank kredi hesaplama Denizbank Kredi Türleri Nelerdir? Denizbank Kredileri Denizbank Şubeleri Dolar Dolar TL Arasında Düşüş emekli en kolay kredi en uygun kredi erken kredi kapama erken kredi kapatma Esnafa en hızlı kredi Denizbank evlilik kredisi faturalı hat faturalı hatlara kredi faturalı hatlara nakit faturalı hatta nakit faturaya kredi faturaya nakit fazla başvuru forex garanti kira gerekli belgeler guvenlikira hızlı kredi ihtiyaç kredisi ingbank İthalat ithiyaç kredisi kira sigortası kiramguvende konut kredisi kredi kredi başvurusu Kredi çekmek Kredi danışmanlığı kredi denizi kredi erken kapama kredi erken kapama hesaplama kredi faiz hesaplama kredi faizi kredi faizi hesaplama kredi haberi kredi hesplama kredi kapama kredi kapama hesaplama kredi kapatma kredi kapatma hesaplama kredi kartı kredi masrafları kredi notu Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? Kredi Puanı Nedir? kredi sorunu kredim benim kuveytturk LPG mortgage n kolay kredi neden kredi çıkmıyor Petrol seçim araçları seçim çalışmaları seçim otobüsü sigorta sigortalı kira sms kredi sss taşıt kredisi Taşıt kredisi Denizbank tefeci Ticaret TL uygun kredi web kredi yapıkredi
Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!