Kişisel Finans Nedir?


Günümüzde gelir yönetimine sadece şirketler, kuruluşlar anlamında değil, kişisel anlamda da ihtiyaç duyulmakta

Her bireyin kazancıyla harcamalarının dengesini kurması, uzun vadeli ihtiyaçlarını veya hedeflerini gidermek için birikimlere sahip olması ve tüm bunların yanı sıra hayatını belirli kalite standartlarında idame ettirmesi gerekir. İşte günümüzde bu disiplinlerin tümünü içine alan bir konsept bulunmakta: Kişisel Finans.

Kişisel Finans, piyasa koşulları içerisinde kişilerin ihtiyaç duydukları fonları elde etmeleri ve bu fonları etkili bir şekilde kullanmalarından ibarettir. Görüldüğü üzere, bu finans türü hem ihtiyaç duyulan paranın temin edilmesi hem de bu paranın hesaplı şekilde kullanılması fikirlerini kapsıyor. Günümüzde şirketler belirli finansman yaklaşımlarıyla bütçelerini geliştirmek ve büyümek için çabalarken, aynı durumun bireysel anlamda da geçerli olduğunu görüyoruz. Kişilerin gelirleri, giderlerinden daha fazla olduğu durumlarda bu fazladan gideri bir yatırıma dönüştürerek, giderleri gelirlerinden fazla olduğu durumlarda ise en doğru faiz seçeneklerini bularak süreçleri yönetmeleri gerekir.

Kişisel Finans Yönetimi

Yaşantılarımızın finansal durumumuzu ilgilendiren bölümünü genel olarak üç tür kategoriye ayırabiliriz. Kişiler bu birbirinden farklı finansman süreçleri arasında zaman zaman geçişler yapabilirler. Belirli dönemlerde gelirler giderlerle dengede olabileceği gibi, bu dengenin pozitif veya negatif yönde değişmesi de söz konusudur.

Bütçeye Göre Kişisel Finansman Yönetimi

Kişisel finans yönetiminizi bütçenize göre şekillendirmeniz gerektiğini söylemiştik. Eğer gelirlerinizle giderleriniz arasında bir denge varsa, bu durumda geleceğe yönelik yatırımlar yapmayı değerlendirmeye başlamanız gerekiyor. Çünkü yaşınız ilerledikçe ve bir aile kurdukça giderlerinizde ve ihtiyaçlarınızda zamanla artışlar meydana gelecektir.

Eğer giderleriniz daha fazlaysa da bu durumu kademeli olarak kontrol altına almaya çalışmanız gerekmekte. Giderleri fazla olan kişilerin finansal durumlarını öncelikle lüks harcamalardan kaçınarak düzene sokmayı denemelerini öneriyoruz. Örneğin gereksiz şehir dışı seyahatlerden kaçınabilir, market alışverişlerinde uygun fiyatlı ürünleri takip ederek bu konuda seçici olabilirsiniz. Bu basit gibi görülen yöntemlerle kısa sürede bütçenizde gözle görülür değişimler oluşacaktır.

Eğer gelir gider durumunuz basitçe giderlerinizden kısmanız sonucunda düzeltebileceğiniz şekilde değilse, bu durumda kredi alma seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Kredi almanız giderlerinizde tasarruflu olmamanız gerektiği anlamına da gelmez. Fakat kredi alırken mutlaka daha uygun faiz oranlarına sahip seçenekleri değerlendirmeniz gerekiyor. Kredi kartlarından veya ek hesaplardan nakit avanslar çekmek yerine, düşük faiz oranlarına sahip tüketici kredilerini tercih edebilirsiniz. Bu noktada ödemeniz gereken taksitleri gelirinizle orantılı bir şekilde ölçeklendirmeye de dikkat edin.

Gelirlerin Giderlerden Yüksek Olması Halinde

Kişisel finansman konusu, yatırımlarınızı nasıl değerlendirmeniz gerektiği ile doğrudan alakalı bir konu. Mevcut birikiminize göre yatırımınızın yönünü belirleme noktasında önünüzde birkaç seçenek bulunuyor. Yatırım yapacağınız miktar çok fazla ise bir yatırım danışmanlığı firması ile çalışmayı tercih etmeniz akıllıca olacaktır. Eğer yapabileceğiniz yatırımın miktarları orta ölçekliyse bu durumda döviz hesaplarını, gayrimenkul seçeneklerini veya vadeli mevduat hesaplarını tercih edebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesapları

Vadeli mevduat hesabı açtırırken iki seçeneğiniz var. Türk lirasıyla veya Döviz yatırımlarınızla bu hesapları açtırabiliyor ve belirli sürelerle yatırdığınız paralarınız üzerinden faizleri alıyorsunuz. Türk lirasında faiz oranları daha yüksek olurken, Dövizde faiz oranları düşük olmasıyla birlikte, Döviz kurlarındaki hareketlenmelere bağlı olarak aylık kazançlarınız da artış gösterebiliyor.

Gayrimenkul Yatırımları

Gayrimenkul yatırımlarını da kısa vadede kazandırabilecek ev, iş yeri yatırımları veya uzun vadede kazandıran arsa yatırımları şeklinde sınıflayabiliriz. Bilindiği üzere ev veya iş yerlerinin merkezi yerlerden seçilmesi, ulaşım açısından stratejik konumlarda olması da yatırımın değerini arttırması açısından önemli. Arsa yatırımlarında ise uzun vadede arsanın kazanacağı değere göre yatırımdan büyük karlar elde edilmesi mümkün. Tüm bu seçenekler ve daha da fazlası kişisel finans sürecinizi nasıl yönettiğinize ve perspektifinize göre çeşitlilik gösterebiliyor. 


Etiketler: kredi haberi

Kategoriler

Etiketler:

abd acil nakit acil para akbank Akbank Konut Kredi Faizleri Akbank Konut Kredi Faizlerini Düşürdü Akbank Konut Kredisi akbank kredi akbank kredi başvurusu Akbank Kredi Başvurusu İnternetten Nasıl Yapılır? akbank kredi hesaplama Akbank Kredi İçin Faiz Oranları akbankkobi albarakaturk Altın Altın destekli ETF Altın Fiyatları banka kartı banka kredileri karşılaştırma Banka Kredisi bankacılık Bankalar Bayram Kredisi bireysel krediler Birikim Bitcoin Bitcoin Kaybı Bitcoin Kaybı Devam Ediyor borç kapama cep telefonu çin Denizbank Faiz Oranları denizbank iletişim Denizbank İnternet Bankacılığı Denizbank İnternet Sitesi denizbank kredi denizbank kredi başvurusu Denizbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? denizbank kredi hesaplama Denizbank Kredi Türleri Nelerdir? Denizbank Kredileri Denizbank Şubeleri Dolar Dolar TL Arasında Düşüş emekli en kolay kredi en uygun kredi erken kredi kapama erken kredi kapatma Esnafa en hızlı kredi Denizbank evlilik kredisi faturalı hat faturalı hatlara kredi faturalı hatlara nakit faturalı hatta nakit faturaya kredi faturaya nakit fazla başvuru forex garanti kira gerekli belgeler guvenlikira hızlı kredi ihtiyaç kredisi ingbank İthalat ithiyaç kredisi kira sigortası kiramguvende konut kredisi kredi kredi başvurusu Kredi çekmek Kredi danışmanlığı kredi denizi kredi erken kapama kredi erken kapama hesaplama kredi faiz hesaplama kredi faizi kredi faizi hesaplama kredi haberi kredi hesplama kredi kapama kredi kapama hesaplama kredi kapatma kredi kapatma hesaplama kredi kartı kredi masrafları kredi notu Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? Kredi Puanı Nedir? kredi sorunu kredim benim kuveytturk LPG mortgage n kolay kredi neden kredi çıkmıyor Petrol seçim araçları seçim çalışmaları seçim otobüsü sigorta sigortalı kira sms kredi sss taşıt kredisi Taşıt kredisi Denizbank tefeci Ticaret TL uygun kredi web kredi yapıkredi
Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!