Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir? - Kredi Denizi


Kentsel dönüşüm, özellikle İstanbul’da yaşayan kişilerin her gün duyduğu bir kavram.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir? - Kredi Denizi

2012 yılında depreme yönelik bir kanun uyarınca işleyişi başlayan bir proje olan kentsel dönüşüm, en basit anlatımı ile depreme dayanıklı olmayan binaların yıkılması ve yerine depreme dayanıklı binaların yapılması anlamına geliyor. Bu proje şehirlerin tamamında ya da tamamına yakın bir kısmında devreye giriyor. Bu kamusal çalışma ile olası bir depremin sebep olacağı hasarın minimuma indirilmesi hedefleniyor. Yapılan yeni binaların emlak değerlerinin eskisinden daha yüksek olacak olması da halka sunulan pozitif yönlerden biri oluyor. Kentsel dönüşüm projesine dâhil olmak için bir binada yaşamakta olan tek bir kişinin başvuruda bulunması yeterli oluyor.

Kentsel dönüşüm projesinde riskli binanın sahibi ve riskli binada yaşayan kişilere Hak Sahibi deniliyor. Hak sahiplerinin ilk etapta binalarının risk durumunu tespit ettirmeleri gerekiyor. Risk tespit işlemi sonrasında bina kentsel dönüşüm kapsamına girerse kentsel dönüşüm kredisi için başvuru yapılabiliyor.

Peki, kentsel dönüşüm kredisi nedir? Kentsel dönüşüm kredisi riskli binaları yeniden inşa ettirmek ve yeni bir iş yeri ya da konut alabilmek için kullanılabilen bir kredi türü. Kentsel dönüşüm kredisi devletin de desteklediği bir kredi türü olduğu için burada bazı teşvikler ve faiz destekleri bulunuyor. Bu faiz desteğini ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veriyor. Kentsel dönüşüm kredisi için pek çok bankaya başvuruda bulunulabiliyor. Bugün Türkiye’deki bankaların tamamı kentsel dönüşüm kredisi konusunda hak sahiplerine hizmet veriyor.

Kentsel dönüşüm kredisinde başvuru sonrası süreç, bankanın yaptığı inceleme ile başlıyor. Banka incelemesinden sonra ise kredi başvurusu faiz desteği için Bakanlık onayına gönderiliyor. Bakanlık’ın onayında sonra kredi kullanıma açılıyor ve süreç boyunca Bakanlık’ın istediği her belge gönderilmeye devam ediliyor. Hak sahibinin ilk kredi taksit tutarı ödendikten sonra ise faiz desteği tutarı Bakanlık’tan talep ediliyor. Kentsel dönüşüm kredisi kapsamında tek dairesi olan kişi 100 bin lira, 4-5 adet dairesi olan kişiler ise 500 bin liraya kadar kentsel dönüşüm kredisi kullanabiliyor. Kentsel dönüşüm kredisinin vadesi 24 ay ile 120 ay arasında değişiyor. Bazı bankalar 2 yıl boyunca anapara ödemesi olmadan kredi kullandırabiliyor. Bu durum tamamen bankanın kendi prosedürlerine göre gerçekleşiyor.

Kentsel dönüşüm kredisi onaylandığı zaman blokeli bir şekilde müteahhidin hesabına geçiyor ancak blokeli olduğu için tamamı kullanılamıyor. Müteahhidin para kullanımı inşaatın belirli safhalarındaki kontrol aşamalarından sonra gerçekleşiyor. Bu inşaat safhalarını ise banka kontrol ediyor ve yapılan işin masrafı ne kadar ise o kadar tutar müteahhidin kullanımına açılıyor. Süreç ne şekilde işlerse işlesin problemli durumlarda bile paranın kontrolü sağlanıyor. Olur da inşaat tamamlanamazsa ya da müteahhit işten ayrılırsa para bankanın koruması altında tutuluyor. Tüm bu süreçlerin içerisinde bakanlığın herhangi bir fonksiyonu bulunmuyor. Bakanlık yalnızca ilk etapta krediyi onaylıyor ve faiz desteğinde bulunuyor. Bundan sonraki süreç tamamen bankanın denetimi altında devam ediyor.

 Kentsel dönüşümde kirada oturan kişiler için de kira desteği diye bir seçenek var. Yalnız, kentsel dönüşüm kredisi kullanıldığı durumlarda kişi bunun haricinde bir kira yardımı alamıyor. Yani bir mülk sahibi olan kişi aynı zamanda bir başka yerde kirada oturuyorsa ya kentsel dönüşüm kredisinden ya da kira yardımından faydalanabiliyor. Riskli bir binada 1 yılı aşkın süredir oturmakta olan kiracı, bir başka yerden konut almak istediği takdirde kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabiliyor. Banka başvurusu ve bakanlık onayı süreçleri riskli binalarda dairesi olan hak sahipleri ile aynı şekilde işliyor


Etiketler: en uygun kredi

Yorumlar

Kategoriler

Etiketler:

abd acil nakit acil para akbank Akbank Konut Kredi Faizleri Akbank Konut Kredi Faizlerini Düşürdü Akbank Konut Kredisi akbank kredi akbank kredi başvurusu Akbank Kredi Başvurusu İnternetten Nasıl Yapılır? akbank kredi hesaplama Akbank Kredi İçin Faiz Oranları akbankkobi albarakaturk Altın Altın destekli ETF Altın Fiyatları banka kartı banka kredileri karşılaştırma Banka Kredisi bankacılık Bankalar Bayram Kredisi bireysel krediler Birikim Bitcoin Bitcoin Kaybı Bitcoin Kaybı Devam Ediyor borç kapama cep telefonu çin Denizbank Faiz Oranları denizbank iletişim Denizbank İnternet Bankacılığı Denizbank İnternet Sitesi denizbank kredi denizbank kredi başvurusu Denizbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? denizbank kredi hesaplama Denizbank Kredi Türleri Nelerdir? Denizbank Kredileri Denizbank Şubeleri Dolar Dolar TL Arasında Düşüş emekli en kolay kredi en uygun kredi erken kredi kapama erken kredi kapatma Esnafa en hızlı kredi Denizbank evlilik kredisi faturalı hat faturalı hatlara kredi faturalı hatlara nakit faturalı hatta nakit faturaya kredi faturaya nakit fazla başvuru forex garanti kira gerekli belgeler guvenlikira hızlı kredi ihtiyaç kredisi ingbank İthalat ithiyaç kredisi kira sigortası kiramguvende konut kredisi kredi kredi başvurusu Kredi çekmek Kredi danışmanlığı kredi denizi kredi erken kapama kredi erken kapama hesaplama kredi faiz hesaplama kredi faizi kredi faizi hesaplama kredi haberi kredi hesplama kredi kapama kredi kapama hesaplama kredi kapatma kredi kapatma hesaplama kredi kartı kredi masrafları kredi notu Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? Kredi Puanı Nedir? kredi sorunu kredim benim kuveytturk LPG mortgage n kolay kredi neden kredi çıkmıyor Petrol seçim araçları seçim çalışmaları seçim otobüsü sigorta sigortalı kira sms kredi sss taşıt kredisi Taşıt kredisi Denizbank tefeci Ticaret TL uygun kredi web kredi yapıkredi
Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!