Geçmişten Gelen Değişim


Bankalar, uygun faiz oranları ile para alınabilen kurumlardır.

Bankalar, uygun faiz oranları ile para alınabilen, kredi, iskonto, kambiyo işlemleri yapan, kasalarında para, değerli evrak ve eşyaları muhafaza edebilen kuruşlara verilen addır. Banka kelimesi İtalyanca banca kelimesinden Türkçeye geçen bir kelimedir. Bu kelimenin anlamı para bozma gişesi ya da para bozma yeri anlamına gelir. Ayrıca bankaları sermaye, para ve kredi işlemlerini yapan ticari kuruluşlar olarak tanımlayabiliriz. Bankacılık, ortaçağdan günümüze ulaşan ve o zamanlarda ilk kullanım amacı eşyaları korumak olan bir kuruluştur. Modern bankacılığın Mezopotamya’da başlaması ile, ikinci yüzyılda kredi işlemleri yapılmaya başlamıştır. Türkiye’de ise bankaların yaygınlaşmaya başlamasından evvel bankacılığın adımlarının atılması 1845 yıllarında olmuştur.

1845 yılından günümüze ulaşan bankacılığın bizler için önemini saymakla bitiremeyiz. Kim derdi ki eşyaları korumak için başlayan bu serüven ortaçağdan günümüze önemini katlayarak gelecek. Bankalar, müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak için birçok fırsat sunuyor. Önemli olan şey bize uyan bankayı bulmak. Çünkü her bankanın kendine has özellikleri mevcut. Hal böyle olunca bize en yarar sağlayacak bankayı, bankalar arasından bulmak zorlaşıyor. Bu noktada bizi aydınlatacak en önemli iki unsur var. Bunlar, faiz oranı ve ödeme seçeneği. Bu iki unsur dikkate alarak araştırma yaptığımız an, kafamıza uygun olan bankayı rahatlıkla bulabiliyoruz.

Peki bankalar’ın faiz oranı ve ödeme seçenekleri bizim için neden bu kadar önemli?  Bir çok kredi çeşidi mevcut. Bankacılık sektöründe oluşan rekabetten ötürü haliyle  kredi çeşitleri de buna paralel olarak artış göstermektedir. Bankaların kredi çeşitleri şu şekildedir:

1) Kullanım amaçlarına göre krediler

Tüketim kredileri, Üretim kredileri, Yatırım kredileri, İşletme kredileri

2) Teminata göre krediler

Açık krediler, teminatlı krediler

3) Vadesine göre krediler

Vadeli ve vadesiz krediler, Orta vadeli krediler, Uzun vadeli krediler

4) Kullanıldığı yerlere göre krediler

Tarım kredileri , konut kredileri, mesleki kredileri ve ihracat kredisi

5)Kredi alıcısının niteliğine göre krediler

Özel kredileri ve kamu kredileri

6) Niteliğine göre krediler

Nakdi krediler, mal şeklindeki krediler ve maddi olmayan krediler

7) Kurumsal krediler

Rötatif döviz kredisi ve spot krediler

Krediler bu şekilde çok olunca, müşterinin ihtiyacına karşılık vermesine daha kolay oluyor. Ancak kredi alındıktan sonra ödeme planı yapılacağı için uygun faiz oranı ile kredi alınması lazım. Alınan kredinin ödenme planının belirlenmesi, faiz oranı kadar önemli olduğu için, bankalar’ın en uygun miktarlarda hizmet sunanını seçmekte fayda var.

Bu yüzden, bankalar ödeme seçeneklerini de, kredi çeşitliliği kadar çeşitlendirmiş durumdalar. Bu durumun faydası da alınan krediyi, hangi miktarlarda, ne zaman ve ne sıklıkla ödemeniz gerektiğini planlama aşamasında bir hayli kolaylık sağlamakta.

Bankaların müşterilerine sağladığı ödeme modellerini de şu şekilde sıralayabiliriz:

·       Ara Ödemeli

·       Artan

·       Azalan

·       Balon

·       Esnek

Yukarıda belirttiğim 5 çeşit ödeme modeli ile bütçenize en uygun ödeme planını kolaylıkla seçebilirsiniz. Böylelikle hem kredi alma sürecinde hem de ödeme sürecinde herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Bankalar, bu süreçte aklınıza takılan sorulara cevap vermek adına 7/24 telefon ile ulaşabileceğiniz danışma hizmetleri sunmakta. Hem de bu hizmeti almak için bankanın müşterisi olmanıza da gerek yok. Danışmanlara dilediğiniz zaman ulaşarak kredi alımı, ödeme süreci, faiz oranları, taksitlendirme süreçleri ve aklınıza takılan herhangi bir soru hakkında hızlı bir şekilde yanıt alabilirsiniz. Artık isteyip te yapamadıklarınızı, gönül rahatlığıyla ve güven ile yapma zamanı geldi. İşlemler uzun sürüyor diye hayallerinize gem vurmayın. Hızlı, kolay ve güvenilir hizmet çok yakınınızda. 


Etiketler: bankacılık

Kategoriler

Etiketler:

abd acil nakit acil para akbank Akbank Konut Kredi Faizleri Akbank Konut Kredi Faizlerini Düşürdü Akbank Konut Kredisi akbank kredi akbank kredi başvurusu Akbank Kredi Başvurusu İnternetten Nasıl Yapılır? akbank kredi hesaplama Akbank Kredi İçin Faiz Oranları akbankkobi albarakaturk Altın Altın destekli ETF Altın Fiyatları banka kartı banka kredileri karşılaştırma Banka Kredisi bankacılık Bankalar Bayram Kredisi bireysel krediler Birikim Bitcoin Bitcoin Kaybı Bitcoin Kaybı Devam Ediyor borç kapama cep telefonu çin Denizbank Faiz Oranları denizbank iletişim Denizbank İnternet Bankacılığı Denizbank İnternet Sitesi denizbank kredi denizbank kredi başvurusu Denizbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? denizbank kredi hesaplama Denizbank Kredi Türleri Nelerdir? Denizbank Kredileri Denizbank Şubeleri Dolar Dolar TL Arasında Düşüş emekli en kolay kredi en uygun kredi erken kredi kapama erken kredi kapatma Esnafa en hızlı kredi Denizbank evlilik kredisi faturalı hat faturalı hatlara kredi faturalı hatlara nakit faturalı hatta nakit faturaya kredi faturaya nakit fazla başvuru forex garanti kira gerekli belgeler guvenlikira hızlı kredi ihtiyaç kredisi ingbank İthalat ithiyaç kredisi kira sigortası kiramguvende konut kredisi kredi kredi başvurusu Kredi çekmek Kredi danışmanlığı kredi denizi kredi erken kapama kredi erken kapama hesaplama kredi faiz hesaplama kredi faizi kredi faizi hesaplama kredi haberi kredi hesplama kredi kapama kredi kapama hesaplama kredi kapatma kredi kapatma hesaplama kredi kartı kredi masrafları kredi notu Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? Kredi Puanı Nedir? kredi sorunu kredim benim kuveytturk LPG mortgage n kolay kredi neden kredi çıkmıyor Petrol seçim araçları seçim çalışmaları seçim otobüsü sigorta sigortalı kira sms kredi sss taşıt kredisi Taşıt kredisi Denizbank tefeci Ticaret TL uygun kredi web kredi yapıkredi
Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!