Dolar ve TL Arasındaki Düşüşler


Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra dolar ve TL arasındaki kur farkının iyice daralması s

Dolar ve TL Arasındaki Düşüşler

Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra dolar ve TL arasındaki kur farkının iyice daralması söz konusu olmaya başladı. Dolar 5.80 seviyesinin altına inerek beklenen aralıklara doğru ilerlemeye başladı.

Raporun Etkileri

Dün yayınlanan ve Türkiye ekonomisinde var olan daralmayı ele alan rapor sonucunda beklenenden daha az ekonomik daralma olduğu sonucu ortaya çıktı. Bu durum piyasalarda olumlu bir havanın olmasına neden oldu. Rapordan önce 5.83 seviyesine ulaşan rakamlar 5.80 seviyesine doğru gerileme ile günü kapattı. Ertesi güne ise 5.82 olarak seviyesini koruyarak başlaması gözlerden kaçmadı. Raporun piyasalar üzerinde olumlu etkisi olması da bekleniyordu.

Ağustos Enflasyonu

Ağustos ayında yaşanan enflasyonun beklentilerin oldukça altında olması da piyasalarda olumlu hava olarak yorumlandı. Verilerin açıklanmasından sonra ortalama %1 oranında bir düşüş yaşanarak 5.74 aralığına kadar inen bir dolar seviyesi görüldü. Lira gelişmekte olan ülkeler arasında dolar karşısında oldukça iyi performans gösteren para birimlerinden bir tanesi olarak dikkat çekti. Bu da güvenli yatırım anlamına geldi.

Etkileyen Faktörler

Geçen aylarda ABD ve Çin arasında yaşanan savaşlardan dolayı riskten kaçınmak isteyen yatırımcı kurda dalgalanmaya neden olmaya başladı. Arjantin'de sermaye kontrollerinin olması da piyasalara etki eden bir başka olumsuz durum olarak not edildi. Bunlara rağmen bir süredir devam eden yüksek kurlar dünden itibaren gerilemeye başladı. Gerilemenin en büyük sebepleri arasında ise enflasyon rakamları yer aldı. Çünkü beklenenden daha az ekonomik daralma olması piyasasın daha durağan bir hal almasına neden oldu. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre ağustos ayında aylık %0.86 oranında bir enflasyon rakamı elde edildi. Bu rakam yıllık hesaplandığında ise 15.01 oranında çıktı. Bu rakamlar beklenen rakam olan 15.5'e kadar gerileme olmasına neden oldu.

Bu rakamların enflasyonu da yıllık bazda oldukça geri çekeceğinden dolayı piyasalar daha ılımlı ve güvenilir yatırımlara yöneldi. Beklenen enflasyon rakamının ise ortalama %14-15 olarak hesaplanacağı şeklinde yorumlar yapıldı. Doların bu iyimser hava ile birlikte daha iyi düşüşlerde bulunması beklentisi de ortaya çıktı.


Etiketler: Dolar TL Dolar TL Arasında Düşüş

Kategoriler

Etiketler:

abd acil nakit acil para akbank Akbank Konut Kredi Faizleri Akbank Konut Kredi Faizlerini Düşürdü Akbank Konut Kredisi akbank kredi akbank kredi başvurusu Akbank Kredi Başvurusu İnternetten Nasıl Yapılır? akbank kredi hesaplama Akbank Kredi İçin Faiz Oranları akbankkobi albarakaturk Altın Altın destekli ETF Altın Fiyatları banka kartı banka kredileri karşılaştırma Banka Kredisi bankacılık Bankalar Bayram Kredisi bireysel krediler Birikim Bitcoin Bitcoin Kaybı Bitcoin Kaybı Devam Ediyor borç kapama cep telefonu çin Denizbank Faiz Oranları denizbank iletişim Denizbank İnternet Bankacılığı Denizbank İnternet Sitesi denizbank kredi denizbank kredi başvurusu Denizbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? denizbank kredi hesaplama Denizbank Kredi Türleri Nelerdir? Denizbank Kredileri Denizbank Şubeleri Dolar Dolar TL Arasında Düşüş emekli en kolay kredi en uygun kredi erken kredi kapama erken kredi kapatma Esnafa en hızlı kredi Denizbank evlilik kredisi faturalı hat faturalı hatlara kredi faturalı hatlara nakit faturalı hatta nakit faturaya kredi faturaya nakit fazla başvuru forex garanti kira gerekli belgeler guvenlikira hızlı kredi ihtiyaç kredisi ingbank İthalat ithiyaç kredisi kira sigortası kiramguvende konut kredisi kredi kredi başvurusu Kredi çekmek Kredi danışmanlığı kredi denizi kredi erken kapama kredi erken kapama hesaplama kredi faiz hesaplama kredi faizi kredi faizi hesaplama kredi haberi kredi hesplama kredi kapama kredi kapama hesaplama kredi kapatma kredi kapatma hesaplama kredi kartı kredi masrafları kredi notu Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? Kredi Puanı Nedir? kredi sorunu kredim benim kuveytturk LPG mortgage n kolay kredi neden kredi çıkmıyor Petrol seçim araçları seçim çalışmaları seçim otobüsü sigorta sigortalı kira sms kredi sss taşıt kredisi Taşıt kredisi Denizbank tefeci Ticaret TL uygun kredi web kredi yapıkredi
Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!