Bankalara Borçluyken Kredi Alabilir Miyim?


Günümüzde bankalara borcu olmayan insan sayısı nerede yok denecek kadar azdır.

Bunun sebebi, her geçen gün artan enflasyon oranları, doların yükselişe geçerek yaşamsal tüm faaliyetleri ekstra pahalı hale getirmesi (yeme- içme ürünlerinde oluşan gözle görülür zam), ev ve araba fiyatlarının; doların artışı ile birlikte direkt olarak yükseltmesi gibi örnekler sayılabilir. Ayrıca, teknolojik ürünlerin yüksek fiyatları ve bu ürünlere sahip olma isteği nedeni ile de bankalara olan borç miktarının giderek yükselmesi ve artması normal olarak karşılanmaktadır.

 

Genel olarak bankalara borçlu iken kredi çekebilmek imkânsız olarak görülür. Bankalar kredi kartı borcunu ödemeyen kullanıcıları için yapılandırmaya giderek taksitlendirme işlemini uygular ve bu müşterilerin bir nevi mimlenmesini, yani kredi verilmeyecek kişiler kategorisine girmesini sağlar. Bu şekilde bir yöntem uygulamak bankalar için “kredi notu” olarak da adlandırılarak sistemleştirilmiştir. Kullanıcılar kredi notlarını öğrenmek için dahi belirli bir ücret ödemekle kalmaz, bu sorgulamayı yaptığı için de puanının düşmesini sağlar. Dolayısı ile kredi notu giderek düşer ve kredi çekmesi daha da zorlaşır.

 

Bankalara olan borç bir iki aylık kredi kartı asgari ücret ödeme gecikmesi ile sınırlı ise kredi çekebilmek daha kolaydır. Çünkü bankalar bu durumu sınırlı bir miktar ve süreli olarak görmezden gelebilir. Bu görmezden gelmeyi de daha düşük miktarlarda kredi çıkartarak belli eder. Eğer, bankalara olan kredi kartı borcu en az 5-6 aylık ve daha fazlası ise bankalar tarafından gerekli çözüm işlemlerinin başlatılma sürecine geçilir. Bu süreçte öncelikle kullanıcı telefon ile aranır ve ödeme süreci hakkında kullanıcıdan gerekli bilgi alınmaya çalışılır. Kullanıcının süre belirtmesi dâhilinde banka müsaade süresini ayarlar ve sürecin tamamlanmasını bekler. Süreç tamamlandığında borç hala ödenmediyse kredi puanında eksilere düşülmeye başlanır. Bankaların taviz vermediği ve diğer bankalarla bu bilgileri paylaşmaktan çekinmediği tek durum budur. Kişilerin borç ödeme durumları göz önüne alınarak, müşteri profili oluşturulur ve bu profil gerekli görüldüğünde tüm bankalarla paylaşılabilir.

 

Çeşitli platformlardan öğrenilmesi mümkün olan kişilerin kredi not bilgileri, sorgulama esnasında puanın düşmesine neden olduğu gibi kredi çekme sürecinin de uzamasına neden olur. Genel olarak bankalar ile kredi kartı ya da çekilmiş kredi borcunun ödenmemesi dâhilinde başlatılmış olan yapılanma ve dolayısı ile taksitlendirme işlemine başlandığında en az süreyle 5 yıl olarak belirlenmiş bir “kara liste” olarak adlandırılan “kredi verilmeyecek kişiler” olarak da bilinen platformda yer alan kullanıcılar bu süreçte borçlarını kapatmaktan başka herhangi bir şey yapamazlar. Aksine, kredi notu düşüşe geçmiş kişilerin kredi kartı başvurusu ya da kredi çekme başvurusu notlarını daha da düşürerek şanslarının tamamen yok olmasına neden olacaktır.

 

Kara listeye düşen banka kullanıcılarının yükselişe geçmek için yapabilecekleri;

 

-          Taksitlendirmeye gidilmiş borçların her ay düzenli olarak ödemesini yapmaları,

-          Kara liste sürecinde herhangi bir kredi kartı ya da kredi başvurusunda bulunmamaları,

-          Borçları tamamen kapandıktan sonra belli bir süre herhangi bir finansal işleme için girişimde olmamaları gereklidir. Bu öneriler sayesinde çoğu kişi için 5 yıllık süreç daha da düşerek kısa süre sonra tekrar kredi çekebilmesine yardımcı olabilir. Yalnız, önerilerin uyulması fakat yine de kredi çekme işleminde olumsuz sonuç alınması tamamen kapatılan ya da ödenen borç miktarının çok daha yüklü olması ve borç ödemelerinin düzensiz devam etmesi halinde görülen ihtimaller arasındadır.

 

Bankalara borçlu iken kredi çekmenin yollarının mümkünatı genel olarak bankanın kişi için oluşturduğu müşteri profili ile ilgilidir. Bazı bankaların düzenli geliri olan kişiler için borç ödememe ya da başka banka ile yaşadığı olumsuz problemler dikkate alınmadan kredi verdiği de yaşanan durumlar arasındadır. Bu nedenle de kredi çekme ya da kredi kartı başvurusunda bulunma işlemleri müşteri profilinin ve kredi notunun ne kadar iyi olduğu ile yakından alakalıdır.


Etiketler: ihtiyaç kredisi

Kategoriler

Etiketler:

abd acil nakit acil para akbank Akbank Konut Kredi Faizleri Akbank Konut Kredi Faizlerini Düşürdü Akbank Konut Kredisi akbank kredi akbank kredi başvurusu Akbank Kredi Başvurusu İnternetten Nasıl Yapılır? akbank kredi hesaplama Akbank Kredi İçin Faiz Oranları akbankkobi albarakaturk Altın Altın destekli ETF Altın Fiyatları banka kartı banka kredileri karşılaştırma Banka Kredisi bankacılık Bankalar Bayram Kredisi bireysel krediler Birikim Bitcoin Bitcoin Kaybı Bitcoin Kaybı Devam Ediyor borç kapama cep telefonu çin Denizbank Faiz Oranları denizbank iletişim Denizbank İnternet Bankacılığı Denizbank İnternet Sitesi denizbank kredi denizbank kredi başvurusu Denizbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? denizbank kredi hesaplama Denizbank Kredi Türleri Nelerdir? Denizbank Kredileri Denizbank Şubeleri Dolar Dolar TL Arasında Düşüş emekli en kolay kredi en uygun kredi erken kredi kapama erken kredi kapatma Esnafa en hızlı kredi Denizbank evlilik kredisi faturalı hat faturalı hatlara kredi faturalı hatlara nakit faturalı hatta nakit faturaya kredi faturaya nakit fazla başvuru forex garanti kira gerekli belgeler guvenlikira hızlı kredi ihtiyaç kredisi ingbank İthalat ithiyaç kredisi kira sigortası kiramguvende konut kredisi kredi kredi başvurusu Kredi çekmek Kredi danışmanlığı kredi denizi kredi erken kapama kredi erken kapama hesaplama kredi faiz hesaplama kredi faizi kredi faizi hesaplama kredi haberi kredi hesplama kredi kapama kredi kapama hesaplama kredi kapatma kredi kapatma hesaplama kredi kartı kredi masrafları kredi notu Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir? Kredi Puanı Nedir? kredi sorunu kredim benim kuveytturk LPG mortgage n kolay kredi neden kredi çıkmıyor Petrol seçim araçları seçim çalışmaları seçim otobüsü sigorta sigortalı kira sms kredi sss taşıt kredisi Taşıt kredisi Denizbank tefeci Ticaret TL uygun kredi web kredi yapıkredi
Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!