Krediye Nasıl Başvurulur? Kredi Başvuru Süreci - Kredi Denizi


Daha önce hiç kredi kullanmamış kişilerin pek de bilmediği bir süreçtir, krediye başvurma süreci.

Daha önce hiç kredi kullanmamış kişilerin pek de bilmediği bir süreçtir, krediye başvurma süreci. Ve tabii bir takım incelikler de yok değil. Aslında görünüşte şubeye gidip, bankacıya kredi istiyorum demek kadar kolaydır. Fakat bu bir süreçtir elbette. Bankalar başkalarının mevduatlarını size kredi olarak kullandırıp, buradan ettikleri karın bir kısmını ana para ile birlikte mevduat sahibine iade etmekle sorumludurlar. Ve kredinin geri döneceğinden, yani ödeneceğinden emin olmak isterler. Tabii bu konuda özellikle BDDK tarafından yayınlanan bazı kanuni kısıtlamalar da söz konusudur.
Bir bankanın size kredi verebilmesi için öncelikle geri ödeme şartlarını taşıdığınızdan emin olması gerekir. Yani, size krediyi verdiğinde geri nasıl ödeyeceksiniz konusu araştırılır. Bunun için elbette bankalar ve merkez bankası arasında kurulmuş bir ağ vardır ve banka TC Kimlik numaranızla buradan bir sorgulama yapar. Bu sorgulama sonucunda size istediğiniz tutarda kredi verilip verilemeyeceği veya ne kadar kredi verilebileceği tespit edilir. Elbette size kredi vermek bir noktaya kadar bankanın insiyatifindedir, ancak dediğimiz gibi bazı kanuni sınırlamalar da bulunmaktadır.
Banka yaptığı sorgulamanın ardından, sizden gelir belgenizi talep eder, kimlik bilgileriniz, gelirinizi gösterir belge ile birlikte, önce şube, ardından genel müdürlük onayı alınır. Çoğu bankada bu süreç oldukça hızlı işler, ön onay verilen kredi en geç ertesi gün resmi onay almaktadır.
Kredi başvurusu için, şubeye gidebilir,artık pek çok bankanın sunduğu İnternet kanalları, telefon ve Sms kanallarını kullanabilirsiniz. Belli meblağların üzerindeki kredi tutarları için, mutlaka şubeye gitmeniz ve hatta ek teminatlar sunmanız istenebilir.


Etiketler: ithiyaç kredisi

Yorumlar

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!