Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Nasıl Yükseltilir ?


Kredi kartı günümüzde çok tercih edilmesinin yanı sıra pek çok kişinin zorunlu ihtiyacı haline gelmiş bulunmak

Fiyatı yüksek olan tüketim mallarının pek çok taksite bölündürülerek uzun vadede alınma kolaylığı sağlaması, puan kazandırarak bazı ürün ve hizmetlere indirimli ya da bedava sahip olmamızı sağlaması, cebimizde nakit yokken acil durumlarda taleplerimizi karşılayabilmesi ve internet üzerinden dışarıya çıkmadan kolayca alışveriş yapmamızı sağlaması faydaları bakımından sıralayabileceğimiz olumlu örneklerden bazılarıdır. Kredi kartının kullanımı günlük hayatımızı kolaylaştırsa da beraberinde bazı soruları da aklımıza getirmektedir. Bunlardan en çok merak edileni kredi kartı limitinin neye göre ve hangi özellikler dikkate alınarak belirlendiğidir.

Tüketici bankaya kredi kartı için başvurduğu zaman vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda örneğin; geliri, mali geçmişi, yasaklı/engel durumu, geçmiş dönem ödeme sicili ve kişinin kredi notuna göre banka tarafından bir limit belirlenmektedir. Tabiî ki öncelikli olarak beyan edilmiş olan gelir miktarı ve kredi/ kredi kartı ödemelerinizin düzeni banka için çok önemlidir. Riskli olarak değerlendirebileceği bazı şahıslara kredi kartı imkânı sağlamayabilir. Örneğin son 6 aylık ödemelerini zamanında gerçekleştiremeyen tüketici yeni bir kart başvurusu yapmak isterse banka bu durumu göz önünde bulundurarak kişiye kart vermekten kaçınabilir.

Verilmiş olunan bilgiler incelendikten ve banka sizin için bir limit belirledikten sonra, aynı bankadan iki adet kredi kartı almış olsanız bile limitinizin tutarı değişmez. Bu iki kartın toplam limit tutarı aynı şekilde bankanın belirlediği sınırda olur. Ayrıca 1.000 TL ve üzeri limitli kredi kartlarında ilk yıl, aylık ortalama gelirin iki katını, daha sonraki yıllar için ise dört katını geçmeyecek şekilde belirlenir. Bu şekilde bir sınırlandırma koyulmasının sebebi, gelir ne kadar yükselirse harcamalarında o derece yükselmesi ve buna bağlı olarak borç oranında artış göstermesidir.

Kredi kartı alırken bankaya otomatik limit artış talimatı verdiğiniz zaman, ödemelerinizin düzenine göre ve kartı istikrarlı kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak artış talebiniz gerçekleşir. Fakat ödemelerinizin düzenli olmasına rağmen ve limit arttırma talebinize rağmen sabit kalıyorsa bu durum; hem kredi notunuza bağlı olabilir hem de aylık gelirinizle de alakalı olabilir.

Kredi notunuzu yükseltmek için dikkat etmeniz gereken hususlara bakacak olursak;

-          Öncelikle tüm borçlarınızı kapatmanız tavsiye edilir. Bütün borçlarınızın; kredi kartı, kredi, faturalar gibi tamamen sıfırlanmış olması gerekir. Faturalar yeni düzenlemeyle birlikte kredi notunu etkileyen faktörler arasında yerini almış bulunmaktadır.

-          Düşük limitli bir kredi kartına sahip olmak ve bu kartın ödemelerini düzenli ve zamanında gerçekleştirmek.

-          Düşük tutarlı bir kredi çekerek borcun taksitlerini zamanında yatırıp krediyi düzenli bir şekilde ödemek kredi notunuzun zaman içerisinde artış göstermesinde etkili olacaktır. Bu süreç uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır.

Eğer var olan gelir veya kredi notu kredi çekilmesi müsaade etmiyor ya da bankalardan kredi alınmasında engel teşkil ediyorsa; öncelikli olarak herhangi bir bankadan hesap açtırması ve fatura, kira gibi ödemelerin düzenli olarak bu hesaptan gerçekleştirilmesi durumunda uzun vadede kredi notunuzu olumlu bir seviyede etkileyecektir. Bu şekilde istenilen kredi kartına sahip olunulabilir.

Bütün bunların yanı sıra kartı limitler dâhilinde ve düzenli ödemelerin yapılacağı bir şekilde kullanan tüketiciler, pek çok fırsattan yararlanabilmekte ve dezavantajlı durumu kendi lehlerine çevirme fırsatı elde etmektedir. Diğer taraftan bakacak olursak; ödeme gücünü aşan harcamalar yapıldığında ve düzenli ödemeler yapılmadığında ileride almak istenilen ev, araba, ihtiyaç kredisine çok zor sahip olabiliriz.

 


 


Etiketler: kredi kartı

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!