Kredi hesaplama nedir? İnternetten kredi hesaplama - Kredi Denizi


Kredi hesaplama nedir?

Kredi hesaplama birçok bankanın günümüzde internet siteleri aracılığıyla, faiz oranını ve vade süresini seçerek çekmek istediğiniz kredinin tutarını ya da ödeyebileceğiniz aylık kredi tutarını girerek bilgi sahibi olabileceğiniz sistemdir. Peki ya bu sistem neye göre çalışıyor? Bu yazımızda detaylarıyla kredi hesaplamayı öğreneceğiz.

Kredi hesaplama dendiğinde akla tek bir şey gelmektedir. Kredi faizi hesaplamak. Kredi faizi hesaplama birçoğumuz için muammadır. Aylık faiz oranlarına bakıldığında oldukça düşük olduklarını düşünürüz. Ancak durum pek de öyle değildir. Aylık basit faiz tutarları yıla ve toplam vadeye göre toplam bileşik faize dönüştürüldüğünde tahminimizden daha farklı sonuçlara ulaşırız. Bu nedenle sadece aylık faiz tutarlarına değil toplam ödenecek faiz tutarına bakmalıyız. Faiz hesaplayıcılarının ayrıca bu tutarı gösteren sistemlerini kullanmakta fayda vardır. Kredi faizi hesaplama araçları olan sitelerde ödeyeceğiniz kredi tutarını ve vadeyi girdiğinizde bir aylık ödenecek tutar değerine ulaşılır. Elbette bu sitede detaylar yer almıyorsa bu pek de anlamlı değildir.

Kredi faizi matematiksel olarak şu şekilde hesaplanır:

C= (a . k) / [1-(1/(1 + k)^n]

·       C=Aylık taksit

·       A=Anapara

·       K=Faiz oranı

·       n=Dönem sayısı

Kredi hesaplama araçları bulunduran banka sitelerinde bu hesaplama araçlarının çalışma mantığı yukarıdaki formül ile çalışmaktadır. Ancak bu formülü kullanarak doğru sonucu ancak kredi uzmanları bulabilirler. Kredi uzmanları en uygun faiz ve vade koşullarında kredi kullanımına yardımcı olan kişilerdir

Kredi hesaplama kredi danışmanlarının işidir. Çünkü her zaman Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun belirlediği en güncel faiz oranlarını kredi danışmanları bilirler. Kredi danışmanları KKB puanınız yetersiz kaldığında size yol göstererek kredi çekmenizi sağlayabilirler. KKB puanı nedir? KKB (Kredi Kayıt Bürosu) puanı sizin daha önceki kredi ve kredi kartları kullanımlarınızı sizin siciliniz olarak kayıt altında tutulmasını sağlar. Yalnızca sizin değil, kefil olduğunuz diğer kredi ve kredi kartlarının da ödemeleri sizin KKB puanınız üzerinden değerlendirilir. Ayrıca yüksek borçlanma dediğimiz kredi kartı ve kredi ödemeleriniz toplam gelirinizin belli bir yüzdesini geçtiğinde KKB puanınız negatif yönde etkilenmeye başlar. SGK primlerinizin ödemeleri düzensiz olduğunda KKB puanınız düşmez fakat artması duracaktır. Devamlı kredi başvuruları yapıp ön onayı alınan kredileri kullanmamanız halinde KKB puanınız düşecektir. Kredi danışmanlarının bir güzel yanı da doğru krediyi çekmeyi sağlamalarıdır. Örneğin, çekeceğiniz aylık ödeme tutarı toplam gelir düzeyinizin %70’ine denk geldiğinde bunu hangi bankadan alabileceğinizi yalnızca kredi danışmanları bilebilir. Kredi danışmanlarının tüketiciye faydalarını saymakla bitiremeyiz. Sizlere en doğru tavsiye krediye ihtiyacınız varsa düşünmemenizdir. Çünkü en iyi deneyim yaşayarak görmektir. Kredi danışmanlarımızdan her konuda yardım alabilirsiniz. Hele ki daha önce kişisel olarak kredi çekme deneyiminiz olduysa bir kredi uzmanıyla çalıştıktan sonra geçmişte yaptığınız yanlışları daha iyi tahlil edebilir ve daha rahat bir gelir gider dengesi kurabilirsiniz.

Kredi hesaplama araçları kullanımı çok önemlidir. Kredi çekmeden önce hesaplamalarda yapılan en ufak bir hata sizi aylarca ödeyecek olduğunuz kredi bitinceye kadar maddi anlamda zora sokabilir. O nedenle atacağınız her adımın güvenilir kaynaklardan yardım alarak atılmış olmasını temenni ediyoruz. Eğer vadesi kısa bir kredi çekecekseniz tahsis ücretlerine ve komisyonlara dikkat etmelisiniz. Vadesi uzun kredilerinizde dikkat etmeniz gereken en önemli konu faiz oranıdır. Kredinizi erken kapatmaya karar verirseniz daha az faiz öder, sizden kredi çekerken kesilen sağlık sigortası ücretinin bir kısmını geri alabilirsiniz. İyi araştırmadan kredi çekmemenizi bir kez daha şiddetle tavsiye ediyoruz.


Etiketler: kredi hesplama

Yorumlar

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!