Kredi Borcunu Öderken İşsiz Kalınırsa Ne Olur?


Kredi borcunun ödenmesi sırasında işsiz kalma durumu günümüzde özellikle, özel sektörde çalışan kişilerin karş

Tabi bu devlet kurumlarında çalışan kişilerin benzer sorunlar yaşamadığı anlamına da gelmiyor. Bankalardan herhangi bir nedenle kredi çeken kişiler, kredi borçlarını ödemeye başladıktan sonra işlerini kaybedebilirler. Kredi çekme nedeni; konut kredisi, ihtiyaç kredisi veya herhangi başka bir kredi ihtiyacı olabilir. Çekilen kredi türü ne olursa olsun, böylesi bir durumla karşılaşıldığı zaman ve karşılaşılmadan önce denenebilecek birkaç yöntem ve alınabilecek önlemler bulunuyor.

Öncelikle kredi çekmenizin ardından işsiz kaldığınızda önünüzde çok fazla seçeneğin olmadığını söyleyebiliriz. Böylesi bir sorunla yüz yüze geldiğinizde atılabilecek ilk adım kredi çektiğiniz banka veya bankalarla iletişim kurmak olmalıdır. Böylesi durumlarda bazı bankaların kendi inisiyatiflerine göre borcu belirli bir süre için erteleme gibi çözümlere gidebildiklerini görüyoruz. Fakat bu durum çalıştığınız bankanın, söz konusu kredi ile ilgili politikasına, sizin kredi notunuza veya doğrudan bankanın bu gibi durumlara yönelik kararlarına bağlıdır diyebiliriz. Eğer kredi borcunuzu öderken işsiz kaldıysanız, bu durumda ilk olarak çalıştığınız bankanın yetkilileri ile konuşmanızı tavsiye ediyoruz.

Diğer Bir Seçenek

Eğer krediyi çektiğiniz banka, borcunuzu belirli bir süreliğine ertelemeyi kabul etmezse, bu durumda bir diğer seçenek olan yapılandırmaya başvurabilirsiniz. Bankanız krediyi ertelemese de taksitlendirme sayısını ve dolayısıyla tutarlarını değiştirerek kredinin uzun vadede daha uygun ücretlerle ödenmesini kabul edebilir. Bu sayede kredinizi gerek işsizlik maaşınızla, gerek birikimlerinizle yeni bir iş bulana ve çalışmaya başlayana kadar ödeyebilirsiniz.  

İşsizlik sigortası da, kredi borcunuz varken işsiz kalmanız durumunda kullanabileceğiniz seçeneklerden birisi. Fakat bu sigortayı mutlaka krediyi aldığınız sırada yaptırmanız gerekiyor. Yani bu önlemi kredi çektiğinizde değerlendirmediyseniz, işsiz kaldıktan sonra da değerlendirebileceğiniz bir yöntem değil. Kredinizi çektiğiniz sırada veya çektikten sonraki süreçte bu sigortayı yaptırarak, işsiz kalmanız durumunda kredi borcunu ödeme konusunda endişe duymanıza gerek kalmaz.

İşsizlik sigortası uygun ücretlerle yaptırabileceğiniz ve işsiz kalmanız durumunda imdadınıza yetişecek bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde işsiz kalsanız dahi kredileriniz ödenmeye devam eder. Bu yöntem ile günümüzde pek çok kredi alan kişinin hem kredi notunun düşmediğini hem de sürecin yasal takibe girmekten kurtulduğunu görüyoruz. Tabi ödeyememe riskiyle karşılaşmadan önce mutlaka sigortayı yaptırmanız gerekmekte.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz, kredinin ertelenmesi, taksitlendirme seçeneklerinin değiştirilmesi veya kredi sigortasının kullanılması seçeneklerinin hiçbirini kullanamıyor ve ödemeleri de gerçekleştiremiyorsanız, bu durumda borcunuzun yasal takibe girmesi riski ile karşı karşıya kalırsınız. Burada süreç 90 günlük bir süreçtir ve bu sürenin bitiminde yasal takip başlar. Daha sonra banka süreci avukatlarına veya varlık şirketlerine devreder.

Yasal Takibe Başlanmasının Ardından

Eğer yasal takip başlatıldıysa bu durumda avukatlarla veya varlık şirketleriyle anlaşmayı deneme yoluna gitme şansınız bulunuyor. Eğer bu kişilerle de bir anlaşma sağlanamazsa bu durumda süreç genellikle maaş haczi kararı ile tamamlanıyor. Eğer maaşınıza haciz getirilirse ve bu sırada sigortalı bir iş bulmuşsanız, maaş haczi aldığınız maaşın dörde biri hesabınızdan çekilecek şekilde uygulanıyor. Eğer sigortalı bir işiniz yoksa bu durumda hacizler bekletiliyor ve borcunuz üzerinden faiz işlemleri uygulanıyor. İşe girmeniz durumunda ise bekletilen haciz otomatik olarak devreye girerek maaşınız üzerinden dörde birlik kesintiler başlıyor.

Kredi borcunun ödenmesi sırasında işsiz kalmak herkesin başına gelebilecek bir durum. Böylesi durumların önüne, henüz bu tür sorunlar oluşmadan işsizlik sigortası ile geçmek söz konusu.  

 

                


Etiketler: ihtiyaç kredisi

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!