Konut kredisinde sigorta zorunlu mudur? - Kredi Denizi


Yeni ev sahibi olmak için bankalara konut sigortası için başvurabilirsiniz. Bu süreçte konut kredisi sağlanırk

.
Konut kredisinde sigorta zorunlu mudur? - Kredi Denizi
.

Konut sigortası nedir?

Yeni aldığınız konutun herhangi bir afet sonrasında zarar görmesi halinde oluşan zararın karşılanmasını kapsıyor. Konut kredisi esnasında banka tarafından konut sigortası taleplerinin karşılanmasının bir zorunluluğu yoktur. Ancak konutun olası afetlerden sonra zarar görmesi halinde masrafların karşılanacak olması konut sigortasını çekici kılıyor.

Konut sigortası kapsamı ve bilinmesi gerekenler

Konut sigortasını yapacak firmanın poliçe şartlarına göre farklılık göstermekle beraber genel anlamda konut sigortaları kapsamı şunlardır:

1.       Konutun olası risklere karşı güvence altına alınması. Arzu edildiğinde konut içerisindeki eşyalar da bu kapsamda değerlendirilebilir.

2.       Konut sigortası tarafından sunulan teminatlar poliçeye göre farklılık gösterebilir. Bunda sigorta yaptıracak kişinin ihtiyaçları da belirleyicidir.

3.       DASK ile sadece depreme karşı güvence sağlanıyor. Konut sigortasıyla da yangın, hırsızlık, su basması gibi durumları da güvence altına alıyor.

4.       Konut sigortası poliçe masraflar bölgeden bölgeye farklılık gösterebilir. Deprem riski yüksek yerlerde daha fazla poliçe bedeli istenilebilir. 

5.       Yeni konutunuzun güvence altına alınması için konut sigortasını tercih edebilirsiniz. Özellikle hırsızlık, yangın ve su basması gibi problemlerde güvence sahibi olursunuz.

Krediyle konut almanın faydası var mı?

Günümüz şartlarında çalışarak ev almak kolay değildir. Bunun için kredi imkanları değerlendirilerek, taksitle ev sahibi olmanın yolunu seçebilirsiniz. İşte konut kredisiyle ev alacak olmanın faydaları.

1.       Kredi alarak ev sahibi olduğunuzda fiyat iniş ve çıkışlarından asla etkilenmezsiniz. Sabit taksit ödemeleriyle kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Enflasyon veya artan kredi faiz oranları ödemelerinize yansımaz.

2.       Kira ödeyenler için konut kredisi kullanarak ev almak daha mantıklı olabilir. Çünkü kiralar her sene enflasyon oranında artış gösterir. Konut kredi taksitlerinde de böyle bir durum yoktur. Kendi evinizin taksitiniz ödüyor olmanız ise, kira ödemekten çok daha caziptir.

3.       Konut kredisi sırasında alacağınız ev bana tarafından da analiz edilir. Banka uzman ekipleri tarafından onay verilmeyen bir evin sorunlu veya riskli olduğunu düşünebilirsiniz. Böylece konut kredisiyle risksiz bir ev alışverişi gerçekleştirebilirsiniz.

4.       Konut kredisi ipotekli kredi türüne girdiğinden dolayı faiz oranları düşüktür. Banka teminat olarak elindeki değerli evi tutar. Bu yüzden de vadeler uzasa bile faizler aynı kalır.

5.       Bir diğer ve belki de en iyi avantaj faiz yapılandırma imkanıdır. Faizlerin düşme seyrinde olduğu bir dönemde bankanıza müracaat ederek ödediğiniz faiz oranından daha düşük oranda faiz işletilmesini sağlayabilirsiniz.

Hem konut sigortası hem de konut kredisi yaşam kalitenizi teminat altına almanız için önemlidir. Uygun konut kredisinin hangi banka tarafından verildiğini sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz.  

.

Etiketler: bankacılık

Yorumlar

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!