Geçmişten Gelen Değişim


Bankalar, uygun faiz oranları ile para alınabilen kurumlardır.

Bankalar, uygun faiz oranları ile para alınabilen, kredi, iskonto, kambiyo işlemleri yapan, kasalarında para, değerli evrak ve eşyaları muhafaza edebilen kuruşlara verilen addır. Banka kelimesi İtalyanca banca kelimesinden Türkçeye geçen bir kelimedir. Bu kelimenin anlamı para bozma gişesi ya da para bozma yeri anlamına gelir. Ayrıca bankaları sermaye, para ve kredi işlemlerini yapan ticari kuruluşlar olarak tanımlayabiliriz. Bankacılık, ortaçağdan günümüze ulaşan ve o zamanlarda ilk kullanım amacı eşyaları korumak olan bir kuruluştur. Modern bankacılığın Mezopotamya’da başlaması ile, ikinci yüzyılda kredi işlemleri yapılmaya başlamıştır. Türkiye’de ise bankaların yaygınlaşmaya başlamasından evvel bankacılığın adımlarının atılması 1845 yıllarında olmuştur.

1845 yılından günümüze ulaşan bankacılığın bizler için önemini saymakla bitiremeyiz. Kim derdi ki eşyaları korumak için başlayan bu serüven ortaçağdan günümüze önemini katlayarak gelecek. Bankalar, müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak için birçok fırsat sunuyor. Önemli olan şey bize uyan bankayı bulmak. Çünkü her bankanın kendine has özellikleri mevcut. Hal böyle olunca bize en yarar sağlayacak bankayı, bankalar arasından bulmak zorlaşıyor. Bu noktada bizi aydınlatacak en önemli iki unsur var. Bunlar, faiz oranı ve ödeme seçeneği. Bu iki unsur dikkate alarak araştırma yaptığımız an, kafamıza uygun olan bankayı rahatlıkla bulabiliyoruz.

Peki bankalar’ın faiz oranı ve ödeme seçenekleri bizim için neden bu kadar önemli?  Bir çok kredi çeşidi mevcut. Bankacılık sektöründe oluşan rekabetten ötürü haliyle  kredi çeşitleri de buna paralel olarak artış göstermektedir. Bankaların kredi çeşitleri şu şekildedir:

1) Kullanım amaçlarına göre krediler

Tüketim kredileri, Üretim kredileri, Yatırım kredileri, İşletme kredileri

2) Teminata göre krediler

Açık krediler, teminatlı krediler

3) Vadesine göre krediler

Vadeli ve vadesiz krediler, Orta vadeli krediler, Uzun vadeli krediler

4) Kullanıldığı yerlere göre krediler

Tarım kredileri , konut kredileri, mesleki kredileri ve ihracat kredisi

5)Kredi alıcısının niteliğine göre krediler

Özel kredileri ve kamu kredileri

6) Niteliğine göre krediler

Nakdi krediler, mal şeklindeki krediler ve maddi olmayan krediler

7) Kurumsal krediler

Rötatif döviz kredisi ve spot krediler

Krediler bu şekilde çok olunca, müşterinin ihtiyacına karşılık vermesine daha kolay oluyor. Ancak kredi alındıktan sonra ödeme planı yapılacağı için uygun faiz oranı ile kredi alınması lazım. Alınan kredinin ödenme planının belirlenmesi, faiz oranı kadar önemli olduğu için, bankalar’ın en uygun miktarlarda hizmet sunanını seçmekte fayda var.

Bu yüzden, bankalar ödeme seçeneklerini de, kredi çeşitliliği kadar çeşitlendirmiş durumdalar. Bu durumun faydası da alınan krediyi, hangi miktarlarda, ne zaman ve ne sıklıkla ödemeniz gerektiğini planlama aşamasında bir hayli kolaylık sağlamakta.

Bankaların müşterilerine sağladığı ödeme modellerini de şu şekilde sıralayabiliriz:

·       Ara Ödemeli

·       Artan

·       Azalan

·       Balon

·       Esnek

Yukarıda belirttiğim 5 çeşit ödeme modeli ile bütçenize en uygun ödeme planını kolaylıkla seçebilirsiniz. Böylelikle hem kredi alma sürecinde hem de ödeme sürecinde herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Bankalar, bu süreçte aklınıza takılan sorulara cevap vermek adına 7/24 telefon ile ulaşabileceğiniz danışma hizmetleri sunmakta. Hem de bu hizmeti almak için bankanın müşterisi olmanıza da gerek yok. Danışmanlara dilediğiniz zaman ulaşarak kredi alımı, ödeme süreci, faiz oranları, taksitlendirme süreçleri ve aklınıza takılan herhangi bir soru hakkında hızlı bir şekilde yanıt alabilirsiniz. Artık isteyip te yapamadıklarınızı, gönül rahatlığıyla ve güven ile yapma zamanı geldi. İşlemler uzun sürüyor diye hayallerinize gem vurmayın. Hızlı, kolay ve güvenilir hizmet çok yakınınızda. 


Etiketler: bankacılık

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!