Ek Hesap Nedir?


Nakit ihtiyacı gündelik hayatımızın temel ihtiyaçlarından birisi. Gerek faturalarımızı ödemek, gerek gündelik

Bu nedenle belirli dönemlerde çok düşük faizli nakit krediler kurtarıcı nitelikte olabiliyorlar. Üstelik bu krediler birkaç günlük kullanım için çok da avantajlılar.

Ek hesaplar sayesinde böylesi sıkıntılı zamanlarda vadesiz TL hesabımızdan nakit avanslar çekebiliyoruz. Üstelik bununla da kalmıyor, otomatik ödeme talimatlarını ek hesaplarımızdan verebiliyor, EFT, havale işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz. Tabi bu işlemler için kredi kartlarının kullanılması da söz konusu fakat bu noktada ek hesapların kredi kartlarından farkının düşük faizlere sahip olmaları olduğunu belirtelim.

Kredi Kartından Farkı

Kredi kartlarından nakit avans çekme işlemi herkesin bildiği gibi maliyetli bir işlemdir. Kredi kartını bu amaçla kullanmak yerine günümüzde pek çok kişinin daha uygun bir seçenek olan ek kartları tercih ettiklerini görüyoruz. Kredi kartlarının nakit avans ve diğer işlemler için tercih edilmesi halinde, nakit avans çekim ücreti, nakit avans ücreti ve çektiğiniz miktara göre faiz ücreti gibi ücretler ek olarak hesabınıza yansımaktadır. Bunların tümü bir araya geldiklerinde ek kartların sağladığı hizmete göre çok daha maliyetli olur. Ek hesaplarda ise düşük faiz oranları uygulandığı gibi çekilen tutarlar için ek bir çekim ücreti de ödenmez.

Ek hesap limitleri bankadan bankaya kişiden kişiye değişen sınırlara sahiptir. Örneğin 5000 TL’ye kadar açılmış bir ek hesap kartından nakit avans çekerek harcamalarınızı yapabilir ve daha sonra zamanı geldiğinde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Açtığınız bu hesaptan harcama yapmak gibi bir zorunluluğunuz da bulunmuyor. Dilerseniz hiç kullanmadan da ek kartınızı muhafaza edebilirsiniz.

Ek Kartın Teknik Özellikleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ek hesaplarınızdan dilediğiniz zaman nakit avans çekebileceğiniz gibi, düzenli ödemelerinizi de bu kartla gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede yapmanız gereken ödemelerin aksaması gibi sorunlarla da karşılaşmazsınız.

Ek hesaplardan çektiğiniz miktarları geri ödemek için bankalara gitmeniz de gerekmiyor. Vadesiz hesaplarınıza para yatırıldığı anda ek hesaplarınızdaki borçlardan düşülüyor. Bu sayede borcunuzu ödemediğiniz gün kadar faiz işlemiş oluyor. Ek hesap için bankaların internet şubelerinden veya yakınınızdaki bir bankadan başvurunuzu kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Ek Hesap Kullanımı

Ek hesabınızın limitleri dâhilinde istediğiniz gibi kullanmanız söz konusu. Daha sonra vadesiz hesabınıza yatırılan ücretlerden otomatik kesintiler gerçekleştiriliyor ve ek hesabınızdan çektiğiniz ücretler ödeme yapmadığınız gün sayısına göre düşük faiz oranlarıyla çekiliyor. Yaptığınız başvuru sırasında faizlerin hangi gün ödeneceğine de siz karar verebiliyorsunuz. Bu noktada tek dikkat etmeniz gereken, faiz ödeme gününde vadesiz hesabınızda faiz miktarı kadar ücretin bulunması. Aksi takdirde bankanızın politikasına da bağlı olarak ek hesabınızın kullanımı engellenebiliyor.

Bu türden hesapları otomatik ödeme talimatıyla kullanmakta söz konusu. Bu sayede çok düşük faizlerle zorunlu ödemelerinizi zamanında gerçekleştirebiliyorsunuz. Ek hesabınızdaki borcunuzu ödemenizin ardındansa faiz sona eriyor.

Faiz Oranları

Faiz oranları bankadan bankaya farklılıklar gösterebiliyor. Fakat ortalama %2.00 oranlarında faizlerin uygulandığını söyleyebiliriz. Ek kartınızdan 1000 TL tutarında çekim yaptığınızı varsayalım. Bu durumda 15 gün sonra ödeyeceğiniz tutar, %1.9 faiz oranıyla, 1011 TL olacaktır. Görüldüğü üzere ek karttan yapılan harcamalarda geri ödemeler bir hayli uygun olmakta.

1000 TL’yi 30 günlüğüne kullanmanız durumunda ise geri ödeyeceğiniz toplam ücret 1022 lira oluyor. Toplamda ödenen faiz ise 22 TL civarında olmakta. Daha yüksek bakiyelerde faiz oranları ise basitçe bu değerler iki katı alınacak şekilde hesaplanabiliyor. Örneğin 2000 TL için geri ödenecek faiz miktarı 45 TL civarında olmakta.

 

 

 


Etiketler: kredi sorunu

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!