Dolar ve TL Arasındaki Düşüşler


Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra dolar ve TL arasındaki kur farkının iyice daralması s

.
Dolar ve TL Arasındaki Düşüşler
.

Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra dolar ve TL arasındaki kur farkının iyice daralması söz konusu olmaya başladı. Dolar 5.80 seviyesinin altına inerek beklenen aralıklara doğru ilerlemeye başladı.

Raporun Etkileri

Dün yayınlanan ve Türkiye ekonomisinde var olan daralmayı ele alan rapor sonucunda beklenenden daha az ekonomik daralma olduğu sonucu ortaya çıktı. Bu durum piyasalarda olumlu bir havanın olmasına neden oldu. Rapordan önce 5.83 seviyesine ulaşan rakamlar 5.80 seviyesine doğru gerileme ile günü kapattı. Ertesi güne ise 5.82 olarak seviyesini koruyarak başlaması gözlerden kaçmadı. Raporun piyasalar üzerinde olumlu etkisi olması da bekleniyordu.

Ağustos Enflasyonu

Ağustos ayında yaşanan enflasyonun beklentilerin oldukça altında olması da piyasalarda olumlu hava olarak yorumlandı. Verilerin açıklanmasından sonra ortalama %1 oranında bir düşüş yaşanarak 5.74 aralığına kadar inen bir dolar seviyesi görüldü. Lira gelişmekte olan ülkeler arasında dolar karşısında oldukça iyi performans gösteren para birimlerinden bir tanesi olarak dikkat çekti. Bu da güvenli yatırım anlamına geldi.

Etkileyen Faktörler

Geçen aylarda ABD ve Çin arasında yaşanan savaşlardan dolayı riskten kaçınmak isteyen yatırımcı kurda dalgalanmaya neden olmaya başladı. Arjantin'de sermaye kontrollerinin olması da piyasalara etki eden bir başka olumsuz durum olarak not edildi. Bunlara rağmen bir süredir devam eden yüksek kurlar dünden itibaren gerilemeye başladı. Gerilemenin en büyük sebepleri arasında ise enflasyon rakamları yer aldı. Çünkü beklenenden daha az ekonomik daralma olması piyasasın daha durağan bir hal almasına neden oldu. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre ağustos ayında aylık %0.86 oranında bir enflasyon rakamı elde edildi. Bu rakam yıllık hesaplandığında ise 15.01 oranında çıktı. Bu rakamlar beklenen rakam olan 15.5'e kadar gerileme olmasına neden oldu.

Bu rakamların enflasyonu da yıllık bazda oldukça geri çekeceğinden dolayı piyasalar daha ılımlı ve güvenilir yatırımlara yöneldi. Beklenen enflasyon rakamının ise ortalama %14-15 olarak hesaplanacağı şeklinde yorumlar yapıldı. Doların bu iyimser hava ile birlikte daha iyi düşüşlerde bulunması beklentisi de ortaya çıktı.

.

Etiketler: Dolar TL Dolar TL Arasında Düşüş

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!