Bir kredinin uygunluğu nasıl anlaşılır? - Kredi Denizi


Harcamalarınız ve yatırımlarınız için finansman bulmak kolay değildir.

Bu hususta en büyük zorluk uygun bir kanaldan finansman bulamamaktır. Günümüzde yatırım ve harcama için gereken finansmanın temini bankalar aracılığıyla sağlanıyor. Ancak bankalardan alınacak kredilerin masrafları, faizleri ve sigorta maliyetleriyle artması altında ezilebilme ihtimalini getiriyor. Dolayısıyla maliyetleri en aza indirecek bir formül gereklidir. Bunun içinde uygun kredi bulma yolunu bilmelisiniz. Yazımızda bunun kriterlerini aktaracağız. Bir kredinin uygun olduğunun habercisi nedir?

Aldığınız kredileri geri ödemeye başladığınızda anapara, faiz, vergiler ve diğer masraflar içerisinde olacak şekilde bir ödeme söz konusu olabilir. İşte bu 4 ana kriter, uygun kredi bulmak için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Anapara: Bankadan kredi olarak çekilen miktarı ifade eder. Yani faiz ve masrafların eklenmediği kısmıdır.

Faiz: Bankanın sağladığı kredi için müşterisinden aldığı paydır. Faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Kredi maliyetlerini doğrudan etkileyen bir unsurdur.

Vergiler: Bankanın kullandırdığı vergiler için devlete ödediği paydır. Faiz üzerinden hesaplanarak alınır. Aylık kredi ödeme tutarı içerisindeki faiz oranına göre devlete kaynak kullanım destekleme fonu ve banka sigorta muameleleri vergisi olarak ödenir.

Masraflar: Buda bankalar tarafından sağlanılan bir gelir türüdür. Faiz dışında ücretlendirilir. Dosya ücreti veya kredi tahsis ücreti altında alınır.

Bu değişkenleri nasıl değerlendirmek lazım?

Bir krediyi maliyetli yapan ana unsurların masraflar ve kredi faiz oranı olduğunu ifade edelim. Vergiler de ödeyeceğiniz faiz oranına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle faiz oranına dikkat edilmesi daha önemlidir. Ancak burada da şöyle bir komplikasyon söz konusudur. Bankalar arasında kredi faiz oranları farkına bakarak, en düşük faizli kredi kullanımını tahsis eden bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Böyle bir durumda masraf maliyetlerini kontrol etmezseniz, faizini yüksek gördüğünüz bankadan çok daha fazla maliyetlerle kredi kullanabilirsiniz.

Masrafları ve faiz oranları beraber kontrol ederek karar vermelisiniz. Böylece uygun kredi bulabilir ve finansman maliyetlerini aşağıya çekebilirsiniz. Taksit konusuna gelince, ne kadar çok taksitlendirme talep edilirse, o kadar fazla faiz ve vergi ödeme durumunda kalacaksınız. Bu nedenle vadeleri kısa tutmak en akıllıca seçimdir. Ancak ödeme planınıza göre de taksitlendirme planı düşünmek gerekir. Ama bir bankadan daha az taksitlerle alacağınız kredi türüne 200 lira daha az ödeyecekseniz, daha fazla taksit seçeneğini göz ardı edebilirsiniz.

 


Etiketler: kredi başvurusu

Yorumlar

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!