Altın destekli ETF'lere 100 Ton Giriş


Geçtiğimiz Ağustos aylarında altın destekli Exchange Traded Fonlarına (ETF), güvenli liman alışları ile 100 to

.
Altın destekli ETF'lere 100 Ton Giriş
.

Geçtiğimiz Ağustos aylarında altın destekli Exchange Traded Fonlarına (ETF), güvenli liman alışları ile 100 tonluk altın varlık girişi oldu. Altın alım ve satımları bununla birlikte değişti. ETF'ler sonucunda yön değiştiren piyasa, altın desteğiyle birleşti. Bilindiği üzere, yatırımcılar tarafından altına büyük çaplı bir ilgi var. Merkez bankalarının geçtiğimiz yıllara göre daha gevşek para politikalı uygulaması, küresel ticaret rekabetinin artması, risk varlıklarda güçlü düşüşler yaşanması gibi sebeplerden sonra altın destekli Exchange Traded Fonları'nda (ETF) değişiklikler yaşandı. Ağustos ayında 100 ton altın girişinin olmasıyla, bu fona dâhil olan toplam varlıklar yükselişe geçti. Bu yükseliş, 2013 yılının Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Artış Devam Ediyor

Fona dâhil tüm finansal varlıklar, dünya çapında yayınlanan ve derlenen verilere göre, 101.9 tonluk bir artış gösterdi. Geçtiğimiz Cuma günü itibariyle de bu artış toplamda 2,453.4 tona ulaştı. Böylelikle, geçtiğimiz Haziran ve Temmuz aylarında toplamda 154.1 tonluk bir artış gerçekleşti. Böylelikle de üst üste üç ay boyunca giderek büyüyen bir artış gerçekleşmiş oldu. Yayınlanan verilere ve açıklamalara göre, piyasadaki hareketliliğin üzerinde önemli bir rol oynayan bu artış önümüzdeki zamanlarda daha da yükselebilir.

Küresel Bir Artış Haline Geldi

Çin ve ABD arasındaki ticari anlaşmazlığının küresel ve ekonomik durumunu kötüleştirmesi durumundan sonra ortaya çıkan ve artan güvenli liman alımları bu yıl %19 yükseldi. Tam da bu noktada, merkez bankasının alımları da piyasayı dalgalandıran bu artışa ve güvenli liman alımlarının devam etmesine yönelik diğer bir destek haline geldi. Goldman Sachs Group Inc., ETF'lere olan talebin güçlenmesi ve tüm resmi alımların devam etmesi sonucunda altın fiyatlarının büyük olasılıkla daha da artacağını belirtti.

Metal de Yükselişte

Geçtiğimiz Pazartesi günü, spot altınlar ons başına 1,522.68 dolar seviyelerindeydi. Fakat piyasadaki bu değişimden etkilenen sadece altın olmadı. Bununla birlikte metal de, 26 Ağustos tarihinde 1,555.07 dolara ulaştı. Bu değer de, metalin 2013'ten bu yana çıktığı en yüksek seviye oldu.

.

Etiketler: Altın destekli ETF Altın

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!