Ticarette İyimser Yaklaşım Petrol Kazancına Yansıdı


Çin ve ABD arasındaki iyimser yaklaşım petrol kazancına yansıdı. Bu alanda ilk adımı atan Çin oldu.

.
Ticarette İyimser Yaklaşım Petrol Kazancına Yansıdı
.

Çin ve ABD arasındaki iyimser yaklaşım petrol kazancına yansıdı. Bu alanda ilk adımı atan Çin oldu. Çin'in bu anlamda ABD ile görüşme yapmak için müzakereci göndereceğini açıklaması üzerine piyasalar canlandı. Bu gelişme sonrasında iki aydır petrol kazançlarında büyük gelişmeler yaşandı.

Petrol Kazancında Yükselen Grafik

Çin ve ABD arasında geçtiğimiz aylarda ticaret konusunda büyük sorunlar oluşmuş ve sorunlar sebebiyle piyasalarda bir durgunluk yer almıştı. Çin tarafından atılan adım sonrasında bazı piyasalarda grafikler yükseldi. New York'ta dün gerçekleşen 4.3'lük yükseliş, 10 Temmuz'dan sonra ilk defa oluşan bir durumken, bir süre sonra hafif geriledi. Bu gelişme yaşanırken Çin Ticaret Bakanlığı açıklama yaparak, Ekim ayında Washington'a bir heyet gönderilerek görüşmeler yapılacağına dair bilgi verdi. Bunun üzerine

petrol fiyatları sert bir şekilde yükseldi. Bu yükselişin sebebi için ise Amerika'nın İran'a yaptığı baskı ve Rusya'yla olan diyaloglar olduğuna yönelik açıklama yapıldı.

ABD Ve Çin'in Ekim Randevusu

Yaşanan bu gelişmeler, ABD ile Çin'in ticaret konusunda bir araya geleceklerinin sinyallerini verirken, bazı otoriteler bu görüşmenin kötü sonlanabileceğini savunuyor. Ancak iki ülke arasındaki ticaret anlaşmazlığının bu görüşme sonrasında biteceğini düşünenler de bulunuyor. İki ülke arasında büyük görüş ayrılıkları bulunuyor olmasına rağmen ticari faaliyetlerde yükseliş sağlanması için birbirleriyle iyi ilişkiler kurmaları gerekiyor. Bu anlamda ABD tarafından henüz bir adım atılmamışken, Perşembe günü ham petrol resmi fiyatlarını açıklayacağını duyurdu. Açıklanacak petrol fiyat ve stok rakamları sonrasında piyasada dalgalanmalar olabileceği düşüncesi gündeme geldi. Bu açıklamanın gidişatına göre Ekim ayında ABD ve Çin'in petrol rezervleri konusunda bir araya geleceği bildirildi.

Petrol Fiyatlarındaki Son Durumlar

Birçok ülke petrol piyasasında yaşanacak gelişmeler için Avrupa piyasasına yönelirken, bazılarıysa Asya ülkelerinden gelişmeleri takip ediyor. Batı Teksas petrolünün Ekim vadeli olarak 20 sent düşmesiyle bu durum piyasaları etkiledi. Düşüşün etkisi varil başına değerlendirildiğinde 56.06 dolar gerilediği görüldü. Bu düşüşten sonra dalgalı bir görünüm çizen fiyatlar, 2.32 dolar kadar yükseliş gösterdi.

.
Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!