Konut Finansmanı (Mortgage) Kanunu ve Detayları - Kredi Denizi


Konut Finansmanı Kanunu (5582 sayılı kanun)

Konut Finansmanı Kanununda (5582 sayılı kanun) tanımı yapılan; konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kredi kullandırılması, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, mevcut kredilerin yeniden finansmanı ve sahip olunan konutun ipoteği ile verilen tüketici kredilerini kapsamaktadır.

Sabit faiz ile konut kredisi kullandırırlarına ek olarak bankalara tüketicilerine sabit, değişken ve sabit+değişken faizli konut kredisi kullandırma imkânı sunmaktadır.
Yasa kapsamında kullandırılan konut kredileri ve sahip olunan konutun ipoteği ile verilen tüketici kredileri BSMV'den muaftır.

Tüketiciler istedikleri zaman kredi erken ödeme/erken kapama yapabilirler. Konut finansmanı kuruluşu, vadesinden önce ödenen taksitler için gerekli faiz indirimini yapabilir. 

Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde, sözleşmede yer verilmek suretiyle, bir ya da birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden, erken ödeme indirimi yapıldıktan sonra bankaya ödenecek toplam tutar üzerinden %2'yi aşmamak üzere erken ödeme ücreti talep edilebilir. Tüketiciye uygulanan faiz oranlarının değişken olarak belirlenmesi halinde tüketiciden erken ödeme ücreti talep edilemez.

Konut finansmanı kapsamındaki kredilerin yeniden finansmanı; faiz oran değişikliği, kredi vade değişikliği, sözleşmede geçen faiz türü değişikliği, aynı ev teminat gösterilerek iki kez konut kredisi alınmış ise bunların tek konut kredisi ile birleştirilmesi, konut finansman kuruluşunda değişiklik yapılması ve konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen para biriminde değişiklik yapılması işlemlerini kapsamaktadır.

Konut finansmanı kuruluşları yeniden finansman işlemleri için komisyon talebinde bulunabilmektedir.

Etiketler: kredi kredi sorunu

Yorumlar

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!