İhtiyaç Kredisi Başvuru Öncesi Bilinmesi Gerekenler - Kredi Denizi


Her türlü ihtiyaç için bankalar tarafından gerçek kişilere sağlanılan kredi türüdür. İpotekli veya ipoteksiz o

.
.
İpoteksiz ihtiyaç kredisinin özellikleri nelerdir?

İpoteksiz ihtiyaç kredisi başvurusu yapacaklar herhangi bir teminat göstermeksizin kredi alma hakkına sahip olabilirler. Ancak bu şekilde yapılacak bir başvuru sonucunda alınacak kredi düşük vadeli ve yüksek faizli olacaktır. Bankaların birçoğu ipoteksiz ihtiyaç kredisi başvurularını risk olarak değerlendirir ve bu nedenle kısa vade yüksek faiz kapsamında müşterilerine ödeme planı çıkarır. 

İpoteksiz kredi başvurunuz sırasında banka bir takım sigortaları zorunlu tutabilir. Eğer sigorta masraflarının çok olduğunu düşünürseniz, birden fazla bankadan ihtiyaç kredisi şartları için bilgi almanız gerekir. Her banka maaşınızın en fazla 12 katı kadar ihtiyaç kredisi kullanmanıza izin verir. Aylık ödeme planlarınız ise maaşınızın yarısından fazlasını geçmeyecek şekilde ayarlanır. Bu durumun dışında söz konusu olacak ödeme planlarında farklı vade seçenekleri ayarlanabilir. İhtiyaç kredisi başvurusunun en iyi zamanı bankalar tarafından yapılan kampanya dönemlerini beklemek olacaktır. Bayram tatilleri veya yılbaşı tatil zamanları gibi. Bu dönemlerde bankalar arasında daha düşük faizle kredi kullandırmaya yönelik rekabet artar. Sizde bundan yararlanarak, kredi başvurusu işleminizi daha düşük faizlerle yapma şansınız yakalayabilirsiniz. 

İpotekli ihtiyaç kredisi özellikleri nelerdir?

İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu şartları bankadan bankaya çeşitlilik gösterebilir. Arsa, ev, araba gibi değerlerinizi teminat göstermeniz halinde ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Teminat durumu istediğiniz kredi rakamına göre değişebilir. Bu kredi türüne teminatlı kredi de denilir. Konut kredileri ipotekli krediler içerisinde en çok kullanılandır. İpotek olarak yeni alınacak ev de gösterilebilir. Ancak bu kredi başvurusunun kabul edilebilmesi için ipotek edilecek yeni evin veya farklı taşınmazların değerinin kredi tutarı için ideal olması lazımdır. Bu hususu her banka farklı kriterlerle değerlendirir. Kredi başvurusu neticesini de ona göre belirler. 

İpotekli kredi türünün en büyük özelliği de budur. Yani her bankaya göre farklı şartlara tabi olmasıdır. Alacağınız ipotekli kredilerde fazla masraflarla karşılaşmamak adına tek bir banka yerine, değişik bankaların da şartları incelenmelidir. Bütçenize ve ödeme gücünüze en uygun olanını ancak bu şekilde bulabilirsiniz. 

.

Etiketler: ihtiyaç kredisi

Yorumlar

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!