Hangi ihtiyaca hangi kredi alınır? - Kredi Denizi


Kredi alma işini ihtiyaçlarınıza uygun şekilde planlamalısınız. Her ihtiyaca yönelik kredilerin geri ödeme koş

Kredi alma işini ihtiyaçlarınıza uygun şekilde planlamalısınız. Her ihtiyaca yönelik kredilerin geri ödeme koşulları, tahsis koşulları ve faiz oranları farklıdır. Ve başvuru yaparken, banka tarafından başvuru sebebiniz sorulacaktır.

Zira kredi genel politikalarına göre her kredi tipi için özellikle tahsis miktarı farklıdır. Örneğin ihtiyaç kredileri için tahsis edilecek rakamlar, konut kredileri için tahsis edilen rakamlardan hayli farklıdır. Ve bankaların konut kredileri için tahsis ettikleri rakamları ihtiyaç kredisi için verebilmesi kanunen de mümkün değildir. Elbette bankalar çok yüksek ihtiyaç kredisi taleplerinden şüphe de edeceklerdir. Zira bir kredi genel ihtiyaçlar için alınıyorsa, miktarı ortalama olarak bellidir. Yüksek miktarlar daha büyük alımlar için tahsis edilir, ki bu evv, otomobil gibi ihtiyaçlara işaret edecek, bu ihtiyaçlar için de farklı krediler mümkün olabilmektedir.

Ayrıca bankalar, araç ve ev kredileri tahsis ederken, mülkün ve otomobilin üzerine rehin koyarlar. Bu sayede, borcun ödenmesinde bir aksama olması halinde adli takip sürecinde hızlı bir şekilde kredi ile alınan mülk veya araca direkt haciz konulur ve haciz işlemlerinde vakit kaybedilmeden takip yapılır.

Bu nedenle bankalar size yüzbinlerce lira tutarında ihtiyaç kredisi vermezler. Ticari kredilerde ise durum biraz farklıdır. Bankaların tahsis edeceği ticari krediler, ticari bankacılık ilkelerine göre farklı kriterlere bağlı olarak biçimlenmektedir.

Ticari araç, işyeri ve genel finansman kredileri gibi farklı kredi grupları ticari krediler için söz konusudur. Ve bu durumda rakamlar astronomik boyutlara ulaşabilmektedir. Hatta ticari kredilerde gayrımenkul ve araç kredileri genel finansman kredilerinin yanında düşük bile kalabilmektedir. Elbette bu durumda Ticari İşletmenin yeterlilikleri dikkate alınır. İşletmenin geçmiş gelirleri, karlılığı ve tabii kredi kullanım sıklığı ve geri ödemeleri dikkate alınır. Aynen bireysel kredilerde olduğu gibi, kredi geri ödeme geçmişinizin analiz edildiği bir puanlama sistemi ticari bankacılıkta da kullanılmaktadır.

Tabii bir ticari işletmeye kredi tahsis edilirken, şirket ortalarının kredi notları da etkili olur. Şirketin hakim ortaklarının kredi notunun yüksek olması gereklidir.

Yani ev ve araba satın alabilmek için tüketici kredisi kullanabilmeniz mümkün olmadığı gibi, faiz oranları da farklılık arz etmektedir. Örneğin Tüketici kredisi faiz oranı 1.40 düzeyindeyken, araç kredileri 1.20, konut kredileri 0.90’a kadar inebilmektedir. Tutara ve vadeye bağlı olarak elbette rakamlar büyüdükçe bankanın geliri de değişeceği için faiz oranlarında bir miktar indirim yapılabimektedir.

Tabii ki kredi tutarları ve vadelerinde bir takım kanuni sınırlamalar da bulunmaktadır. Bu kapsamda örneğin tüketici kredilerinde azami vade 36 Ay, ikinci el araçlarda araç bedelinin %70’ine kadar olmak kaydıyla 36 ay, sıfır kilometre araçlarda araç reisürürans bedelinin %80’ine kadar 48 ay vade yapılabilmektedir. Konut kredilerinde ise bu rakam ekspertiz bedelinin %90’ına kadar 360’ aya varan vadeler söz konusudur.

Ayrıca son yıllarda sıkça başvurulan bir yöntem olan mortgage de konut kredileri için, düşük aylık ödemeli esnek krediler sunmaktadır.

Bankaların tüketici kredisi verme koşulları, diğer kredilere göre bir miktar daha zordur. Zira dediğimiz gibi, ipotek edebilecekleri bir unsur söz konusun olmayacağından, geri ödeme koşulları, kişinin gelirine ve diğer borçluluğuna bağlıdır. Bu nedenle bu kredilerin tahsisi daha zordur.

Kimi kredi kullanıcıları, özellikle araç kredisi alırken, tüketici kredisi kullanıp, araçlarının üzerine rehin olmamasını tercih etmektedir. Ki bu durum bahsettiğimiz gibi, rehin olmaması avantajını sağlarken, daha pahalı bir kredi alınmasına sebep olmaktadır.

Her ihtiyacınız için doğru kredi tipine başvurmanız en doğru yöntemdir. İhtiyacınıza uygun krediyi doğru tespit etmenizi öneririz.


Etiketler: kredi haberi

Yorumlar

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!