Banka Kredilerinin Karşılaştırılması - Kredi Denizi


Bildiğimiz üzere pazar içerisinde ne kadar fazla seçenek olursa müşteri çekebilmek adına rekabet de o kadar ar

Banka Kredilerinin Karşılaştırılması - Kredi Denizi
Artan rekabet piyasası çoğu sektörde olduğu gibi finans sektörünü de etkisi altına almıştır. Buna bankaların sayısının fazlalığı sebep olmaktadır. Finans sektörü müşterilerinin ihtiyaçlarını en uygun şekillerde karşılayabilmek adına yeni teklifler sunmaya, kolaylıklar ortaya çıkartmaya çalışmaktadır. Bu sayede müşteriler tarafından daha fazla tercih edilen, kaliteli banka olacaktır.
Her şeyde olduğu gibi bir işe adım atarken ya da bir şey alırken araştırma yapmak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak daha az hata yapmaya ve daha karlı çıkmaya yardımcı olacaktır. Bir işe körü körüne balıkla dalmanın hiçbir faydası olmamaktadır. Bu konu banka kredisi almak içinde geçerlidir. Eğer ki ihtiyaçlarınızı karşılamak için krediye ihtiyaç duyuyorsanız ihtiyacınıza uygun olan krediyi uygun özelliklerde bulabilmek adına sıkı bir araştırmaya girmeniz gerekmektedir. Fark etmişsinizdir ki çok sayıda banka ve bu bankaların kendirline has müşterilerine sundukları hizmetler ve müşterilerinden beklentileri bulunmaktadır. Bu nedenle yapılan araştırmanın detaylı yapılması o yüzden gerekmektedir. 
Bankalar çok çeşitli kredileri bünyesinde bulundurmaktadır. Bunlar ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisin vb birçok kredi çeşidi bulunmaktadır. Bankalar müşteri çekebilmek adına ve diğer bankalar ile rekabete girebilmek adına kredi başvurusu aşamasındaki beklentilerden tutunda ödeme planından, uygulanan faiz tutarına göre bünyelerinde farklılıklar barındırmaktadır. 
Yukarı da bahsedilen durumlardan ötürü banka kredisine başvurmadan önce detaylı araştırma yapılması gerekmektedir. Peki, bir banka kredisine başvurmadan önce nelere dikkat edilmeli ya da daha doğru bir şekilde söylemek gerekirse bankalar arasında kredi karşılaştırması neler temel alınarak yapılmalıdır. 
Banka kredileri karşılaştırma aşamasında istediğiniz kredinin bankalar arasındaki farklılıkları şunlar olabilmektedir. Bir banka kredi verirken müşterisinden çeşitli belgeler ve kefil istemektedir. Bu belgeler genel olarak nüfus cüzdanı, çalışma durumunuza göre eğer çalışıyorsanız maaşınızın belirtildiği maaş bordrosu ya da gelir belgesi, emekli iseniz emeklilik belgesi, şahsınıza ait şirketiniz var ise şirketinize ait bilgiler, kira geliriniz varsa kira gelir belgeniz, ziraat işiyle ilgileniyor ve gelirinizi ona göre kazanıyor iseniz ona uygun gelir belgelerini sunmanız gerekmektedir. Bankalar bunun haricinde düzenli ödeme yapıp yapmadığınıza, size kefil olabilecek birinin olup olmadığına ve onun gerekli kefil özelliklerini taşıyıp taşımadığına bakacaktır. Kredi başvurusu aşamasında hangi bankayı seçeceğim kısmındaki gelen soru işaretleri aslında sizin almak istediğiniz krediye göre bankanın uyguladığı faiz oranı, minimum vade, maksimum vade ve diğer masrafların ne kadar tutacağıdır. Çünkü bu saydığımız uygulanan faiz oranı, minimum ve maksimum vade oranı ve diğer masraflar bankalar arasında değişkenlik göstermektedir. Bu sebepten ötürü bankalar müşteri çekebilmek adına bu oranlar arasında farklılık oluşturmaktadır. Bu durum tabi ki bizim lehimize olmaktadır. Finans sektörü içerisindeki çeşitlilik sayesinde artan rekabet müşterilerin istekleri doğrultusunda ilerlemeye sebebiyet vermektedir.
Banka kredileri karşılaştırma aşamasında internet üzeriden kredi karşılaştırma sitelerinden büyük fayda sağlayabilirsiniz. Bu sayede her banka için tek tek görüşmek yerine ya da internet üzerinden araştırma yapmak yerine istediğiniz kredi çeşidine göre size sunulan kredi özelliklerini tek sayfa üzerinde inceleyebilir ve kafanız karışmadan daha sağlıklı sonular ulaşabilirsiniz. 
Banka kredileri karşılaştırma tabii ki size %100 seçeceğiniz bankayı bulmanızı sağlayamamaktadır, fakat bankaların çok sayıda olduğunu göz önüne aldığımız zaman sayıyı azaltmanıza ve genel bildi sahibi olmanıza yardım eder. Seçtiğiniz bankalar ile tabi ki yüz yüze detay konuşmak çok önemlidi


Etiketler: banka kredileri karşılaştırma

Yorumlar

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!