2018 Seçim Çalışmalarına Partiler Hazırlıksız Yaklandı


Partiler hazırlıksız yakalandığı seçime iyi hazırlanmak istiyor.

2018 Seçimlerinin ani bir karar ile alınmasının ardından, partiler seçim çalışmalarına hızlıca başladı. Otobüs giydirme ve seslendirme gibi ihtiyaçların karşılanmasında sorun yaşanacağı belli. Okul dönemi olduğundan, seçimlerde kullanılan araçların çoğu şu an okul öğrencilerine servis taşımacılığı yapmaktadır. Partilerin il ve ilçe teşkilatlarının çok azı, seçim çalışmaları için kendi bünyelerinde araç barındırmaktadır. Seçim döneminde bir seçim otobüsünün ayarlanması, kiralama-giydirme-seslendirme gibi işlemlerin takibi ile sağlanmakta ve bu süreç 1 ile 2 hafta arasında sürmektedir. Hazırlanan araçlar, 2 ay sokaklarda gezmektedir. Seçime 65 gün kalmışken büyük bir talep ve organizasyon gerekecektir. Aday ve aday adaylarının bu süreçte seçim çalışmaları için kendilerini finanse etmeleri de gerekecektir. Bu seçim çalışmalarında, bankalardan kredi kullanacak olan adaylar olacaktır. Seçim çalışmalarında kullanılan krediler ve bu paraların harcanması piyasaya bir hareket getirecektir. Partiler hazırlıksız yakalandığı seçime iyi hazırlanmak istiyor. Siyasi görüş ayrımı yapmadan Darıcı Seslendirme (www.secimaraclari.com) ile ilerlemek için sıraya girmiş durumdalar.

Kiralanacak araçlara yapılacak kasko ve benzeri sigortalarda, ekonomiye bir hareketlilik getirecektir.

Kasko Nedir? Nasıl Yaptırılır?

Bir taşıt sigortası olan kasko, amacı itibari ile taşıt sahibinin ya da sigortayı yaptıranın taşıtına gelebilecek herhangi bir zarar olması durumunda devreye girip zararı karşılayan bir önlem olarak görülebilir. Kasko sigortasının devreye girebilmesi için, sigortayı yaptıran kişinin iradesi ve bilinci dışında yapılmış olan kazaların olması gerekmektedir. Sadece kaza değil, yanma, çalınma ve hasara uğramış olması da kaskonun devreye girmesi için yeterlidir. Bu tür durumlarda, kasko sigortalı kişiye tazminat ödeyerek maddi açıdan kişinin kaybını azaltır hatta önleyebilir.

Çok bilinen fakat yanlış olan bir düşünce olarak, kaskonun sadece teminat altına alınan araçtaki hasarı karşılayacağı söylenebilir. Kasko sigortası kesinlikle kapsama dışındaki aracın hasarını üstlenmez. Kasko sigortası kullanıcının aksini belirtmediği sürece sadece Türkiye sınırları içerisinde olan vakalarda geçerlidir ve kapsama yönleri kişiye bağlıdır. Örneğin, kaskoda sadece hasar ve çalınmaya bağlı sigorta istenirken yanmaya bağlı hasarların sigorta kapsamında devre dışı bırakılması istenebilir.

Kaskonun yapılması için belirlenen bir saat ya da tarih yoktur. Kişi ne zaman kasko sigortasını satın alırsa, o zamandan itibaren sigorta geçerliliği başlatılır. Genel olarak öğlen 12’de başlayan bir kasko sigorta bitiş gününde de 12’de son bulur. Sadece sigorta acenteleri değil, internet üzerinden pek çok farklı site kullanılarak da kasko prim hesaplaması yapılır. Buna göre en düşük maliyetli ya da en kapsamlı sigortalar görülebilmektedir.

Kasko sigortasının kapsadığı hususlar;

-          Hasar görmüş bir aracın değerinin düşmesine ve enflasyon anlamında değer kaybetmesine engel olmak,

-          Doğal afetler içerisinde bulunan deprem ve yanardağ püskürmesi gibi olaylar sonucunda hasar gören sigortalatılmış aracın hasarını karşılamak,

-          Terör saldırılarında, yürüyüşlerde ya da halk olaylarında meydana gelen kargaşalarda aracın hasar görmesi halinde masrafın karşılanması,

-          Özellikle belirtilmesi gereken özel bir madde olarak sel ve taşkınlarda aracın hasar görmesi dâhilinde kaskonun devreye girmesi gerekir. Fakat acenteler kaskonun bu zararı karşılaması için özellikle belirtilmiş olmasını şart koşmaktadır. Aksi takdirde hasar karşılanmaz.

Kaskonun kapsadığı tüm detayları özellikle sigorta acentesinden öğrenmek önemlidir. Bilinçli tercihler ile kaskonun kapsadığı maddeleri acenteden öğrenmek, ekstra maddeleri de ekletmek istenirse ekletilmesi daha doğru olacaktır.

Kasko sigortası yaptırılırken en ucuz mantığıyla yaklaşmak yanlış olacaktır. Çünkü sadece ucuz olması için ekstra maddeleri poliçeye ekletmemek sonucunda pek çok durumda kaskodan faydalanılamayacağı bilinmelidir. Bu nedenle de hem en makul rakamı bulmak hem de kasko sigortada istenilen tüm maddelerin bulunması için iyi bir araştırma yapılmalıdır. İnternet ortamında pek çok sitede pek çok sigorta acentesinin bu anlamda sunmuş olduğu poliçeler bulunur ve karşılaştırma şansı elde edilebilir. Dolayısı ile talep edilen ücretlerin hangi durumları karşıladığı da görülebilir.

Kasko sigortasını yapan bir şahıs, eğer hasar ve poliçedeki maddeleri içeren bir durum yaşarsa sorunu 5 gün içerisinde acenteye bildirmesi gerekir. Bu şekilde kaskonun vereceği hizmet kişiye sunulabilir ve hasar belirlemesi yapılarak tazminat ya da hasar onarım hizmeti verilebilir. Kasko sigortasını Online şekilde yapmak isteyenlerin, karşılaştığı ve eksiksiz giriş yapması gerektiği sorular şunlardır;

-          İl, ilçe bilgisi

-          Araç plakası

-          Ruhsat sahibinin adı ve soyadı

-          Ruhsat sahibinin TC kimlik numarası ya da vergi numarası

-          Aracın marka ve modeli

-          ASBİS referans numarası ya da ruhsat belge seri numarası

-          Sigortanın bitiş tarihi

-          Kullanım türünün ne olacağıdır. Bu sorulara eksiksiz ve kesinlikle doğru cevaplar verilmelidir. Daha sonra bu bilgilere göre sonuçlar listelenecek ve kısa sürede kasko sigortası işlemi yapılabilecektir.

 


Etiketler: seçim otobüsü seçim araçları seçim çalışmaları

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!