Kredide Hızlı Çözüm - Kredi Denizi


İhtiyacımıza göre kredi almak artık çok kolay.

İnternet üzerinden, cep telefonlarımız ile, bankaya telefon açarak ya da şubeye uğrayarak artık hızlı bir şekilde kredi alabiliyoruz. Bankanın müşterisi olmamıza gerek kalmadan 7/24 kredi işlemimiz yapabiliyoruz.  Bunun ile birlikte bize uygun bankayı bulmak için önümüzde birçok fırsat var. Bize uygun faiz oranını ve uygun ödeme seçeneklerini bulduktan sonra krediyi aldığımız banka her ay ne kadar ödeme yapacağımızı hesaplar. Aldığımız kredi kaç taksit ise ona göre ödeme planı hazırlanır.  Bu hesaplamayı kendimiz el ile de hesaplayabiliriz. Ayrıca internet üzerinden kredi hesaplama programları ile bankanın bize hazırladığı ödeme planını teyit edebiliriz. 

Kredi aldığınız bankadan kullanılan ihtiyaç kredilerini erken kapatmak mümkün bir durumdur. Erken kredi kapatma durumunda, kredi aldığınız bankanın sizin için hazırladığı ödeme planından farklı bir ödeme planı yapılacağı için anlaşmalı olduğunuz banka sizden, erken kapama cezası adı altında masraf/komisyon talep edebilir. Bu yüzden erken kredi kapama yapmadan önce hangi banka ile anlaşmanız var ise bankanızla görüşmenizde fayda var. Çünkü erken kredi kapatma durumunda ceza ödemek kimse istemez. 

Konuyu daha detaylandıracak olursak, eski tüketici kanununa göre eğer tüketici, krediyi geri ödeme aşamasında kararını değiştirip kalan ödemeyi peşin olarak kapatmak isterse, bankanın kazanacağı faiz kaybolacağından erken ödenen tutarın % 2’si kadar yaptırım uygulanıyordu ancak bu ceza yeni Tüketici Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle değiştirildi.

 6502 sayılı Tüketici Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 28 Mayıs 2014 tarihinden sonra bankalar geri adım attı. ‘Dosya masrafı, yeniden yapılandırma’ gibi birçok kalemde bankalara bedel ödeyen tüketicilerin büyük tepkisini çeken, kredinin zamanından önce ödenmesi halinde erken ödeme cezası da alan bankalar yeni kredi sözleşmelerinde yasanın öngördüğü azami orana uymak zorunda kaldı. Bu kanun yürürlükte olsa bile bankalar kendilerine özel belli kurallar koyabilirler. İşte bu noktada bankanıza aklınıza takılan her türlü soruyu sormak çok önemli. Tüm sorulara yanıt bulduğumuz an olası ihtimalleri ortadan kaldırmış oluyoruz. 

İhtiyaç kredisinde ödeme planı hazırlandığında dikkat ederseniz, ilk taksitlerden itibaren faizin büyük bir kısmı ödenmeye başlar. Kredi taksit tutarının içerisinde faiz ödemesi en yüksek tutardan başlayıp, taksitler ilerledikçe azalır. İlk taksitten itibaren anapara tutarı artmaya başlar. Ancak bunun ile birlikte bankaların size sunduğu 5 çeşit ödeme seçeneği vardır. 
Bunlar;
Ara Ödemeli
Artan Ödemeli
Azalan Ödemeli
Balon Ödemeli
Esnek Ödemeli
Olmak üzere sıralanır. Ödeme durumunuza göre yukarıda bahsettiğim 5 çeşit ödeme türünden size uygun olan ödeme seçeneğini belirleyebilirsiniz.
Kısaca ödenecek taksitlerin ilk aylarda büyük bir çoğunluğu faiz tahsilatıdır. Anapara’dan kredi kapamalar kredinin son taksitlerine yaklaştıkça gerçekleşir.

İhtiyaç kredisi erken kapama tutarı hesaplama, ihtiyaç kredisini erken kapatmak isterseniz, öncelikle kredi kullanırken banka yetkilisinin size vermiş olduğu ödeme planını inceleyin. 
Kredi kapama tutarını kendiniz hesaplamak istiyorsanız internet üzerinde bulunan hazır programlar ile kolay ve hızlı bir şekilde hesaplayabilirsiniz. 

Anapara, faiz, vade ve ödenen taksit miktarını girerek hızlı bir şekilde kredi kapama tutarınızı öğrenebilirsiniz. Kredi almadan önce nasıl faiz oranını ve ödeme seçeneklerini hesaplıyorsak, kredi kapama sürecinin nasıl olacağını bankalara sormamız lazım. Böylece olası bir durumda, kendimizi garanti altına almış oluruz. Ayrıca aklımıza takılan soruları sormak için bankaların bizlere sağladığı 7/24 hizmet veren müşteri hizmetleri ile iletişime geçebiliriz. Krediler ihtiyaçlarımıza kısa sürede cevap vermek ile birlikte, kredi kapama seçeneği ile bizlere uygun çözümler sunmakta.  


Etiketler: hızlı kredi kredi kapama

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!