Kredi modelleri nelerdir? - Kredi Denizi


Bankalar, ihtiyaçlara özel kredileri artık daha kolay bir şekilde müşterilere sunmakta.

Artık kredi alıp alamayacağınızı öğrenmek için internet üzerinden ya da cep telefonunuzdan işlem yapabilirsiniz. Bankalar bireysel ihtiyaç kredilerinin yanı sıra kobilere ya da ticari/kuruluşlara kredi vermekteler. Eskiden uzun uğraşlar sonucunda kredi alabiliyorken artık tek tuşla kredi almak mümkün.

Kredi alımı sonrası, alınan kredinin ödeme süreci de bir hayli mühim bir konu. Kredi almadan önce size en uygun taksit seçeneğini ve faiz oranını ayarlamanız gerekli.  Size uygun kredi  ödeme biçimini belirlemek için bankalar  5 çeşit kredi türü sunmaktalar. Peki bu kredi modelleri nelerdir?

·       Ara Ödemeli

·       Artan

·       Azalan

·       Balon

·       Esnek

Ara Ödemeli Kredi Nedir?

Normal taksit tutarına ek olarak, belli peryotlarda yapılan fazladan kredi geri ödemelerine ara ödeme denir.

 Örneğin; normal taksit tutarına ek olarak, belli periyotlar da yapılan fazladan kredi geri ödemelerine ara ödeme denir. Üç ayda bir ikramiye alıyorsanız bu ikramiyeyi de taksit ödemelerinde kullanabilirsiniz. Bu durumda ikramiye aldığınız aylara denk gelecek şekilde 3 ayda bir ikramiye tutarı kadar ara ödeme yapabilirsiniz.

 

Artan Taksitli Kredi Nedir?

Taksit tutarı belli periyotlarda bankalar tarafından artırılarak geri ödenen kredilere Artan Taksitli Kredi denir.

Örneğin; gelirinizde yıllık olarak yüzde 10'luk bir artış olacağını öngörüyorsunuz. Bu durumda taksitlerinizi her yıl yüzde 10 artacak şekilde planlayıp gelirinize paralel kademelerle artan bir ödeme planı oluşturabilir bu şekilde alacağınız kredi tutarını artırabilirsiniz.

Azalan Taksitli Kredi Nedir?

Taksit tutarı belli periyotlarda azaltılarak geri ödenen kredilere Azalan Taksitli Kredi denir.

Örneğin;kredi geri ödeme gücünüzde yıllık olarak yüzde 10'luk bir azalma olacağını öngörüyorsunuz. Bu durumda taksitlerinizi her yıl yüzde 10 azalacak şekilde planlayıp alacağınız kredi tutarını optimize edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Balon Ödemeli Kredi Nedir?

Bankalar aracılığıyla Kredi geri ödemelerinin nispeten düşük taksit tutarlarıyla yapılıp kalan borcun son taksitte kapatıldığı kredilere Balon Ödemeli Kredi denir. Taksit tutarını faiz ve vergi tutarlarının altında kalmayacak şekilde kendiniz belirleyip son taksitte ise krediyi kapatabilirsiniz. Alınan ev veya aracı bir süre sonra satarak krediyi kapatmayı planlayan kişiler için uygundur.

Ara ödemeleri belli bir periyot da değil de düzensiz bir şekilde yapmak istiyorsanız Esnek Ödemeli Hesaplama Aracını kullanarak hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

 

Esnek Ödemeli Kredi Nedir?

Kredi geri ödemesinin düzensiz bir şekilde ve kredi alan kişinin değişken ödeme durumu göz önüne alınarak planlandığı kredilere Esnek Ödemeli Kredi denir.

Örneğin; Gelirinizde yıllık olarak yüzde 10'luk bir artış olacağını düşünüyorsunuz. Bunu taksitlerinize de yansıtabilirsiniz. Satın aldığınız evin çıkaracağı tadilat masrafları nedeniyle taksit ödemeye hemen değil de 3 ay sonra başlamak isteyebilirsiniz. Bir yıl sonra satılacak olan bir eviniz var. Alacağınız paranın bir bölümünü  taksit olarak ödeyip  borç yükünüzü azaltabilirsiniz. Yapılmış olan bazı sözleşmeler yüzünden  bu yılki gelirinizin önümüzdeki yıllardan fazla olacağını öngörüyorsunuz. Bu durumda azalan bir ödeme planı oluşturarak ödeyeceğiniz faiz tutarını azaltabilirsiniz. Üç ayda bir aldığınız ikramiyenizi taksit ödemelerinde kullanmak istiyorsanız, düzenli ara ödemeli bir plan sizin için uygun olabilir. Kredi kullanarak alacağınız ev 2 sene sonra teslim edileceği için kira yükünden kurtuluyorsunuz. Dolayısıyla taksitlerinizi 2 yıl sonra bir miktar artacak şekilde hesaplayabilirsiniz. Son taksit dışındaki tutarları daha düşük olarak belirleyip krediyi son taksitte kapatarak balon ödemeli bir planlama yapabilirsiniz.

 

Geri ödemenizi planlarken bunlar ve benzer tüm olasılıkları göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu şekilde ödeyebileceğiniz en yüksek kredi tutarını bulabilir, ödeyeceğiniz faiz tutarını minimize edebilir, kredi vadenizi kısaltabilir ya da ödemelerinizi özelleştirebilirsiniz.


Etiketler: kredi haberi

Yorumlar

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!