Kredi ile Yatırım Önerileri - Kredi Denizi


Günümüzde kredi birçok sebeple çekilmektedir.

Kredi ile Yatırım Önerileri - Kredi Denizi

Peki ya yatırım yapmak için çekildiğinde ne tür yatırımlar yapmalı? 

Bu yazımızda kredi çekerek başarabileceğiniz işleri konuşacağız.

Yatırım deyince akla ilk olarak ev gelir. Ev kredisi olarak bilinen Mortgage kredi ile 10 senede (120 ay) ödemek koşuluyla ev sahibi olabilirsiniz. Ancak önemli olan bir nokta var, ev alabilmek için Mortgage kredisinin yanı sıra evin toplam ücretinin bir kısmını elinizde bulundurmanız gerekmektedir. Yani peşinat olarak evin belli bir yüzdesini satın alıp, kalanı için Mortgage kredisine başvurabilirsiniz. Eğer ilk evinizi satın alıyorsanız ödediğiniz kira bedeli cebinize kalacaktır. Birden fazla eviniz varsa aylık bir kira bedeli daha alabileceğiniz bir yatırım yapmış olursunuz.

Fakat tek yatırım ev midir? Belki size birkaç yılda ev alabileceğiniz parayı kazandıracak bir iş yeri açmak daha iyi bir yatırım değil midir? Eğer aklınızdaki fikre güveniyor, dönemin ekonomisine ve ihtiyaç yelpazesine baktığınızda iş kurmak için kredi çekme fikri mantığınıza yatıyorsa en iyi yatırım iş kurmak olabilir. Devlet ile bağıntılı kurumlardan çekeceğiniz (KOSGEB) iş kurmaya yönelik kredilerden bazılarının faiz oranı çok düşük, bazılarının ise geri ödemeksizin (hibe) olduğunu da belirtmekte fayda var.

KOSGEB dışında en uygun kredi veren bankalar, BDDK’nın (Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu) belirlediği faiz oranlarından en düşük olanını veren bankalardır. Bankalar BDDK tarafından belirlenen faiz oranlarının dışına çıkamadıkları için dönemsel fırsatlar çerçevesinde küçük de olsa değişken ve düşük faizli kredi imkânları ile karşılaşabilirsiniz. Bankalar kredi verirken KKB puanınıza bakacaklar. KBB puanı Kredi Kayıt Bürosu’nun sizin daha önceki kredi ve kredi kartı kullanımlarınıza bakarak sizin için belirlediği sicil puanınızdır. Tek kıstas sizin önceki harcama ve ödemeleriniz değildir. KBB puanını artırıp düşüren birçok husus vardır. Örneğin, başka bir krediye kefil olduğunuzda kendi KBB puanınızı riske etmiş olursunuz. Yani kefil olduğunuz kişi ödemelerini aksatmış ya da hiç yapmamış ise bu durum sizin KBB puanınızı düşürecek, yalnızca borcu sizin ödemeniz durumunda düzelecektir. Ya da sürekli kredi başvurusu yapıp olumlu sonuç aldığınız takdirde kredi kullanmazsanız da KBB puanınız negatif yönde etkilersiniz. KBB puanınızı düşüren bir başka etken de aylık gelir düzeyinizin, çekmek istediğiniz kredinin aylık ödeme tutarının %75’inden fazla olmasıdır. Bu durumda hem kredi başvurunuz onaylanmayacak, hem de KBB puanınız düşecektir.

Mesleki ihtiyaç kredisi ile de yatırım yapmanız mümkün. Mesleki ihtiyaç kredisi serbest meslek sahiplerince (Mali müşavir, eczacı, noter vb.) mesleki ihtiyaçlarını karşılamak üzere çekilen bir bireysel kredi türüdür. Ancak kredi başvuru süreci esnasında acele etmemenizi öneririz. Online kredi kanallarını kullanarak size en uygun krediyi hangi bankadan alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bankaların kendi sitelerinden ulaşabileceğiniz kredi hesaplama araçlarını kullanarak, vade süresini ve faiz oranlarını seçerek ortalama olarak aylık ödeme tutarlarını bankanıza gitmeye gerek kalmadan öğrenebilirsiniz. Hızlı kredi kadar doğru kredi çekmek de önemlidir. Bankalardan kredi çekmeye karar verdiğinizde kredi çekmek için en iyi banka hangisidir sorusunun cevabı için sizleri kredi uzmanlarımıza yönlendiriyoruz. Banka günümüzde nakit ihtiyacımızı karşılayabildiğimiz tek kurumdur. Ancak doğru bankayı seçmediğimizde kredi çekerek kredi kapatmaya başlayabilir, yanlış yatırım yapmış olabilirsiniz.

Ancak bu yatırım yapmak için kredi çekmek yanlış bir hamledir demek anlamına gelmiyor. Eğer yatırımı doğru yaparsanız birkaç sene içerisinde hem tüm kredi borçlarınızdan kurtulur, hem de yatırımlarınızın sayısını arttırabilirsiniz. 


Etiketler: Kredi çekmek

Yorumlar

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!