Faturalı hatlara kredi imkanı fırsatçılarına inanmayın - Kredi Denizi


Faturalı Hatlara Kredi Olmaz

Fırsatçılar bu kez kredi sicili bozuk vatandaşları hedef aldı. Borç batağındaki vatandaşların kimlik bilgilerini alarak faturalı hatlara telefon tanımlayan bu kişiler, telefonun ikinci el değerinden çok daha düşük bir değer ödeme yaparak kalan parayı cebe atıyor. Son günlerde özellikle internet üzerinden yayılan bu yöntem hayli dikkat çekiyor. Üstelik bu fırsatı sunan tefeciler çok rahat hareket ediyor. Çünkü arada banka da yok herhangi bir kurumsal firma da. "Faturalı hat üzerinden kredi çekme" adı altında internet reklamları vererek vatandaşların peşine düşen fırsatçıların hedefi ise faturalı hat sahipleri. Bu kişiler Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom markalarının isimlerini kullanarak işlerini yürütüyor. Peki olayın aslı ne?  "Cepten kredi", "Faturalı hatta ek 24 ay taksitli 500 - 3000 TL kredi imkanı" gibi ilanlar veriyorlar. "Faturalı Hatlara Kredi" diye bir ürün ülkemizde bulunmamaktadır. İlanda verilen telefon numarası arandığında sizin adınıza yeni bir cep telefonu tanımlanacağı söyleniyor. Siz "Tamam" dediğiniz andan itibaren işlem başlıyor. Anlaşmalı oldukları telefon bayisinden faturalarınızı sorgulatıyorlar ve hattınız cihaz almaya uygun olursa sizinle yeniden irtibata geçip neleri yapmanız gerektiğini anlatıyorlar. Faturalı hat üzerinden kredi çekme işlemini onay almadan yapamıyor. Onay almak için ayağınıza bile gelebiliyorlar. Başvuru formu imzalatıp kimliğinizdeki tüm bilgileri alıyorlar ya da kimlik fotokopisi çekiyorlar. Hattınıza tanımlanan yeni telefonun parasını da daha çok elden teslim ediyorlar. Ancak ödenen para cihazın gerçek değeri değil ikinci el telefon piyasasındaki fiyatı. Hatta bu değerin altında bile ödeme yapıyorlar. Mesela; ABC marka bir telefonun piyasa değeri 5000 TL ise size 3500 TL ödeme yapıp en az yüzde 25 - 30 kar ediyorlar. Siz ise 24 ay boyunca faturanıza yansıtılan ek cihaz bedelini ödemeye devam ediyorsunuz. Cihazınızı satmadan önce mutlaka güncel piyasa değerini öğrenmelisiniz. 1.5 MİLYON LİRALIK KAYIT DIŞI KAZANÇ Faturalı hatta kredi işinin pazarlamasını satış elemanları yapıyor. "Siz telefonu satmakla uğraşmayın. Biz hem telefonu satıyoruz hem de paranızı hemen ödüyoruz" diyerek vatandaşları özendirip daha çok kişiye kolayca ulaşabiliyorlar. KİMLİK BİLGİLERİ İLE ONLARCA HAT AÇILABİLİR Faturalı hatlar için uygulanan kredi işini yapanların merkezinin Bursa olduğu söyleniyor. Fakat pazarlamacı elemanlarla Doğu illeri hariç tüm illerde faaliyet gösteriyorlar. Bu illerin başında ise İstanbul, İzmir, Sakarya, Zonguldak, Manisa ve Antalya geliyor. Lisanslı telefon bayilerinin söylediğine göre fırsatçıların yaptığı bu iş yasal değil. İmzalanan başvuru formu ve kimlik fotokopisi sayesinde adınıza onlarca hat açılabileceğini ifade ediyorlar. 

Bu işlemi kendiniz yapacaksanız bilmeniz gereken 5 önemli husus bulunmaktadır.

1-) Kontratlı olarak alınacak cihazlar; ödeme kabiliyeti olmayan kişiler için bir kredi ürünü değildir.
2-) Kontratlı olarak alınacak cihazların; Kullanılması, birine hediye edilmesi, yeni modeli çıktığında ya da memnun kalınamaması durumunda satılması gibi kararlar, cihazı alan kişinin tasarrufundadır. 
3-) Alınan cihazın, 1 Yıl, 1 Ay, 1 Hafta, 1 Gün v.b zaman dilimlerinde; satılması ya satılmaması ile ilgili her hangi bir kısıtlayıcı kanun yoktur.
4-) Kontratlı Cihazların temini; sadece yetkili bayilerde, yetkili kişiler aracılığı ile alınabilir.
5-) Cihaz satılacak ise; 2. El Cihaz Alım-Satım ı için Emniyet Genel Müdürlükleri nin belirlemiş olduğu Cihaz Alım Satım belgesi; imzalanmalı ve imzalatılarak bir nüshası alınmalıdır.
Etiketler: hızlı kredi kredi kapama

Fırsatlardan haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakınız!